Родителите да могат да обжалват извеждането на детето от семейството в рамките на седмица, а не на две, както е сега. Това решиха депутатите на първо четене с 97 гласа “за”, 8 “против” и 53 “въздържали се” в Закона за социалните услуги.
Промените бяха внесени от “Обединени патриоти” в края на миналия месец, след като стана ясно, че Законът за социалните услуги, срещу който родители протестираха с мотива, че чрез него ще им се отнемат децата, ще влезе в сила със старите си текстове.
Промените предвиждат, ако детето бъде изведено от семейството, родителите да могат да обжалват. Директорът на Дирекция “Социално подпомагане” пък ще бъде задължен да изпрати жалбата в съда, а от там делото да се образува до три дни от постъпване на жалбата и да се проведе в следващите седем. Също така родителят задължително ще бъде страна в делото по настаняване на детето при близки или в институция. За сметка на това обаче от мултидисциплинарната комисия, която взема решението дали детето да бъде изведено, се вадят представителите на неправителствените организации. Дирекция “Социално подпомагане” пък вече няма да може да им възлага да изготвят становища, които в момента служат като основа в социалния доклад в съдебните производства по спорове за родителски права.
Името на Националната стратегия за закрила на детето също се изменя на Национална стратегия за закрила на детето и семейството.
Промени в Закона за социалните услуги внесоха и от ГЕРБ. Те бяха приети с 96 гласа “за”, 5 “против” и 55 “въздържали се”. С тях се предвижда до приемане на правилник за прилагане на закона, нуждаещите се от подкрепа, ще получават паритеси от дирекция “Социално подпомагане”, а индивидуалната оценка на потребностите ще се извършва както досега. Предлага се и изготвянето на Национална карта за социалните услуги и финансирането по новите стандарти да започнат от 2022 г.