Махнаха чучурите от "Момина сълза", замениха ги с питейни фонтанки, но и те не работят
Жителите и гостите на Хисаря могат да наливат не повече от 3 литра минерална вода от чешмите по време на извънредната епидемична обстановка. Такава заповед издаде кметицата Пенка Ганева, като смени и кранчетата на павилиона „Момина сълза“, така че от тях да може само да се пие.
„По-рано ставаше стълпотворение, дистанция никаква. Идваха хора от цялата страна с цели туби. Блъскаха се, стигаше се и до скандали. Не мога да допусна такова нещо в центъра на града“, каза Ганева. По думите й преди да избухне епидемията, пристигали и бусове, в които се товарели налетите туби. После се продавали за по левче бройката и така се въртяла нерегламентирана търговия.
„Водопийните павилиони не са фабрики“, отсече кметицата.
Курортисти се учудват, че минералната вода е спряна. Жители на Хисаря реагират двуяко. "Крайно време беше този емблематичен обект в центъра на града да възвърне изначалното си предназначение на водопиен павилион, а не да бъде наливна фабрика", пише Дарина Милева в групата "Забелязано в Хисаря". Нейни съграждани обаче не са съгласни съвсем. "Да пуснат водата, че в момента е като паметник. А после се питаме защо не идват хора", отвръща Николай Николов
Дарина Милева пък изтъква, че от пришълци местните не можели да припарят до чешмите да си налеят по едно шишенце особено в петък, събота и неделя. Успявала да се добере единствено през седмицата в 8 ч. сутринта.
Известният жител на курортния град Димитър Сотиров внася пояснение и история. "Символът на Хисаря е този водопиен павилион. ВОДОПИЕН. Като такъв е построен, а не с цялата цигания с туби, маркучи и разни други пособия. Там навремето в определени дни свиреше духов оркестър, хисарските художници си правеха сбирки. Беше естествено място за наслада на душата и тялото. Никой никого няма да спре с една бутилка. Има си места за туби и места за пиене. Минете през Старо Железаре, през Миромир, през старата Момина баня и ще видите какво чудо е. Имам чувството, че някои хора спят там и наливат десетки туби. Какво я правят тази вода и как я съхраняват, не се сещам. Ако това ще ни е символът, хич да не е", обобщава той