Три екипа ще разработват концепции за развитието на северното и източното крило на Централната минерална баня в София. Конкурсът, който трябва да реши бъдещето на тази част от банята, стартира на 15 май и в него участваха четири български и чуждестранни обединения, съобщиха от "Софпроект".
Конкурсът се провежда в два етапа. 15-членно жури оцени концепциите на кандидатите и избра три от тях да продължат в следващия етап. състав разгледа подробно кандидатурите и оцени качествата им, както и заявения капацитет на екипите да изпълнят задачата.
На първо място с 93,80 точки е екип „Софийски терми“. Той предлага северното и източното крило на сградата да се превърнат в център за термални води и градска култура. Концепцията предвижда пространството между банята и ЦУМ да се превърне в хибриден площад с паркоместа в работно време и място за артистични прояви вечер и през уикендите. Предлага се кафене и бар на партерния етаж. На покривното ниво на банята се планира да има топъл басейн, отворен целогодишно.
На второ място е обединение „Kengo Kuma & Associates Inc и Ямазаки + Иванова Архитектс” ООД с 82,68 точки. Тяхната концепция предвижда тази част от банята да функционира като термален център. Предлага се връзка между площада пред банята и градинката пред НАГ с пасаж. Около банята се предвижда да има нова мрежа от чешми с минерална вода. Оформя се и нов пешеходен маршрут "Кардо Ново" като реплика на главния римски път в антична Сердика. Той започва от пл. "Бански", през вътрешния двор на ЦУМ, ларгото, двора на хотел "Балкан" с ротондата "Св. Георги", пешеходната ул. "Съборна", градинката на хотел "Рила" и връзка с ул. "Граф Игнатиев".
На трето място е гражданско сдружение "Историческа баня" - 70,63 точки. Тази концепция предвижда нов площад на мястото на паркинга на НАГ. В северното и източното крило на банята се планира да действа като "историческа баня" - синтез между жив музей и спа център.
На четвърто място е поставено сдружение "План за Централна Минерална Баня" с 48,57 тoчки.
Екипите, класирани на първите три места ще разработят в детайли своите концепции, бизнес план и модел и ще представят предложенията си публично. Всеки от трите екипа ще получи възнаграждение в размер на 10 000 лева.
На финала Столична община ще придобие разработените концепции и ще има право да избере една от тях за реализация, да комбинира елементи от отделните разработки, да покани един или няколко експерта от екипите за реализация.
„Продължаващите във втория етап получиха най-много точки, защото са подходили професионално и предлагат задълбочени и аргументирани концепции с уважение към даденостите на сградата, минералното богатство, софийската история и архитектурна идентичност. Нашата цел е да проведем отворената покана по максимално открит и прозрачен начин. Привлякохме различни специалисти в комисията, които да дадат своята независима оценка. Ще продължим да водим процеса по прозрачен начин и в обществен интерес. Надяваме се в близките години цялата сграда да бъде обновена и да се превърне в притегателно място за жителите и гостите на София“, коментира Любо Георгиев, директор на ОП “Софпроект” и ръководител на екипа на „Визия за София“.