Въпреки извънредното положение и играта с цените на пазара компаниите избраха различен подход - вместо да се оплакват, демонстрираха тиха мобилизация, с което осигуриха енергия за хората и бизнеса
Характер, стабилност, че и чувствителност в месеците на карантината заради COVID-19 - това показа българската енергетика. Въпреки играта с цените на пазара компаниите избраха различен подход - вместо да се оплакват, демонстрираха тиха мобилизация, с което осигуриха енергия за хората и бизнеса.
В студения март, във втората половина на който хората бяха в принудителен престой в домовете си, централите работеха на пълна мощност.
Електроразпределителните дружества
спряха плановите
си ремонти за
времето на
извънредното
положение, за да
не се пречи на
работещите от
вкъщи,
както и на учениците, които минаха в онлайн режим на обучение.
В диалог с министъра на енергетиката Теменужка Петкова компаниите, които снабдяват домакинствата с ток, удължиха сроковете за плащане на сметките. А на затрудняващите се да ги покрият дадоха възможност и за разсрочване.
И докато цените на борсите за търговия с електроенергия падаха до рекордни нива, от производителите не се чу оплакване как ще оцелее бизнесът им. Централите въведоха железни мерки за предпазване от коронавируса, поради което, с малки изключения, нямаше и заразени.
Ако трябва с две думи да обобщим поведението на енергийния бранш в условията на пандемията, то те са професионализъм и хладнокръвие. Така енергийната система гарантира сигурност, която всички ние приемаме за даденост.
Как обаче се отрази
блокирането на
стопанския живот
на този
стратегически
сектор
2019 година завърши с рекордни печалби на енергетиката у нас. Ако прегледаме финансовите резултати на държавните енергийни компании в първите 3 месеца на настоящата година, в които влизат и първите седмици с коронавирус, все още не е отчетен сериозен удар върху тях заради замирането на икономиката. Вече са факт обаче сигнали за обратното.
Може би най-добре ги изразява анализът, който прави АЕЦ “Козлодуй” за обстановката, в която работи не само централата, а и цялата енергетика.
В документа се отбелязва силната неравномерност на месечните квоти за доставка на електроенергия по регулирани цени (1150 мегавата през януари, 469 мегавата - февруари, 253 мегавата - март). Това до голяма степен е повлияло неблагоприятно на продажбите на пазара.
След поредица изменения в Закона за енергетиката в периода 2018 - 2019 г., които водят до смяна на пазарния модел - въвеждане на борсовата търговия като единствен и задължителен пазарен механизъм за всички производители с инсталирана мощност 1 и над 1 MW от юли 2019 г. (включително възобновяеми източници), се вижда сериозен ръст в търгуваните количества на спот пазара “ден напред”.
Наблюдават се и значителни ценови аномалии. Благоприятните климатични условия за работа на веитата през зимата на 2020 г. освен значителен ръст на предлагането способстват за формиране на отрицателен ценови тренд още от февруари. Абсолютен минимум в среднодневните цени на платформата за търговия “ден напред” е регистриран на 22 март - 14,84 лв. за мегаватчас. За сравнение - средната цена за 27 януари на базовата електроенергия, продавана на борсата, е 151,96 лв. за мегаватчас. В средата на януари 2020 г. пък започва последната пета година от изпълнението на ангажиментите към ЕК във връзка с дело “БЕХ - Електричество”, по което държавните енергийни дружества АЕЦ “Козлодуй”, НЕК и ТЕЦ “Марица-изток 2” са задължени да предлагат електроенергия на Българската независима енергийна борса за платформата за търговия “ден напред”. Заради затрудненията на НЕК с пестене на водата в язовирите и на ТЕЦ “Марица-изток 2” заради високите цени на въглеродните емисии, в резултат на което токът ѝ е непродаваем на борсата, ангажиментите са поети от атомната централа.
Въведеното от 13 март 2020 г. извънредно положение в страната заради пандемията е станало повод за поредица от искания от търговци на електроенергия за предоговаряне на параметри (количества/цени) по сключени борсови сделки, включително отказ за приемане на договорени количества по дългосрочни договори в значителен размер. С въведените норми в новоприетия Закон за извънредните мерки е утежнена в голяма степен събираемостта на дължимите плащания.
И въпреки това дружествата се справят и са на печалба с изключение на ТЕЦ “Марица-изток 2”.
АЕЦ “Козлодуй” е произвела за първите три месеца 4 701 852 мегаватчаса електроенергия, което е с 3,3% повече от същия период на 2019 г. Това е заради стабилната работа на V и VI блок на 104% и липса на регистрирани отклонения от плановия график на електропроизводство.
Съотношението между продажбите в регулираната и нерегулираната част на пазара е 30,6% към 69,4%. За бита и за малкия бизнес централата е продала с 51% повече електроенергия, отколкото предишната година, защото КЕВР е увеличила квотата ѝ. Атомната централа е била задължена да осигури тази енергия за домакинствата, което я лишава от приходи от свободния пазар. Въпреки това централата има с 5 млн. лв. повече приходи - сравнени с тримесечието на 2019 г., те са 355 млн. лв. Печалбата обаче е с 1 млн. лв. по-малка - 126 млн. лв., при 127 млн. лв. за първите три месеца на 2019 г.
Съществена роля за резултата е оказал резкият спад в предлагането на дългосрочни продукти в борсов сегмент централизиран пазар за двустранно договаряне - 64%, за сметка на драстичен ръст в търгуваните количества на краткосрочните часови пазари - 307% ръст спрямо същия период на 2019 г.
Парите на “Козлодуй” в края на тримесечието са 523 млн. лева.
Националната електрическа компания (НЕК) е на печалба от 13,76 млн. лв. за трите месеца на годината. Финансовият ѝ резултат е подобрен с 86,43 млн. лв., тъй като в първото тримесечие на 2019 г. е на загуба от 72,76 млн. лв. Процентът на подобрението е 118,8.
НЕК продължава да изпълнява ролята си на обществен доставчик, тоест да изкупува електроенергия от централите с дългосрочни договори, от веитата, както и от АЕЦ “Козлодуй”, която има определена квота да предоставя ток за регулирания пазар. Тъй като имаше недостиг на електроенергия за регулирания пазар, министърът на енергетиката Теменужка Петкова възложи със заповед на ТЕЦ “Марица-изток 2” да произведе липсващата енергия. Така НЕК прави микс от енергии за домакинствата и малкия бизнес и го продава по цена, определена от КЕВР на електроразпределителните дружества. Разликата от цените по договорите и тази, на която продава, се покрива от фонд “Сигурност на електроенергийната система”.