Един от най-големите туроператори - TUI, който предишни години докарваше в България по половин милион чужденци годишно, обяви, че това лято няма да превозва туристи до страни, които налагат 14-дневна карантина на влизащи.
Компанията участва активно в преговорите между различни страни за осигуряване на летни ваканции и до момента са договорени въздушни мостове между Великобритания и 8 топдестинации, повечето в Испания и Гърция.
България не е сред тях, въпреки че бе в списъка от 45 държави, който авиокомпаниите предложиха на британското правителство с молба пътуващите до тях да бъдат освободени от 14-дневна карантина при завръщане на Острова. Според правителствени източници въздушни мостове ще бъдат разрешени от юли, но вероятно само до 10 страни. Сред тях се очертава да бъдат Испания, Гърция, Турция, Италия и Франция, като премиерът Борис Джонсън е настоял за включване на по-далечни дестинации като Дубай, Сингапур и Сидни, които имат отношение към британската икономика.
По тази причина България може да остане без английски туристи това лято, въпреки че от сайта на TUI става ясно, че компанията все пак планира да има полет до Бургас на 27 юли и по още два седмично през август и септември.
Междувременно Джонсън обяви, че от 4 юли се премахват повечето ограничения в самата Англия, въведени на 23 март заради коронавируса. Хората могат да стоят на един метър разстояние, а не на два, което ще позволи отварянето на кръчми, ресторанти, фризьорски салони и връщането на повече ученици в клас преди лятната ваканция. 14-дневната карантина за пристигащи в страната и носенето на маски в обществения транспорт обаче остават. Премиерът обяви, че новозаразените намаляват с 2-4% дневно, но ако започне увеличение както в други страни, някои от мерките ще се върнат.
Американски вирусолози са открили, че COVID-19 умира само за половин час, ако остане на силно слънце, след като някой заразен е кихнал или се е изкашлял, съобщи „Дейли мейл“. Според учените Хосе-Луис Сагрипанти и Дейвид Литъл това се дължи на ултравиолетовите лъчи, които унищожават на 90% структурата на коронавируса.
Тяхното проучване бе прието като лъч надежда във Великобритания, че може да се спаси от втора вълна на епидемията, тъй като в момента се радва на големи горещини. Разработеният от американците модел показва, че през септември вирусът ще може да оцелее на слънце в Лондон за час и 17 минути, а през март даже три часа.