Телевизионната звезда Опра Унфри и готвачът Хестън Блументал вече опитаха
Kогато се сблъскам с нещо полезно, нещо, което ми носи удоволствие, комфорт или лекота, искам и всички останали да знаят за него и да се възползват, казва американската телевизионна водеща Опра Уинфри. Освен с невероятния си талант да разприказва своите събеседници, тя е известна и с дългата си борба да сваля килограми. Признава, че е опитвала над 40 диети. От много от тях е постигала страхотни резултати, но бързо след това нещата се връщали в изходна точка.
66-годишната звезда започва да има проблеми с теглото още на 22 г. “Бях получила страхотна работа като водеща на новините в Балтимор, но се чувствах самотна. Нямах приятели, нямах мебели, нямах дори пердета и открих, че храната и по-специално хотдог сандвичите и шоколадовите курабийки носят голяма утеха”, спомня си тя. Днес, като се връща назад, си дава сметка, че всъщност въобще не ѝ е харесвало да чете новини, но се е чувствала задължена да продължи, защото го е смятала за голям шанс. На 34 тя вече има собствено шоу, което я прави щастлива, но е подложена на голям стрес, продължава да се тъпче и стига до 96 кг. С жесток глад успява да ги върне до 66 за няколко месеца, но след това отново започва да пълнее до момента, в който не се запознава със специалист, занимаващ се със здравословен начин на живот. По това време Опра тежи 107 кг. Ужасно е потисната и очаква пак да бъде разпитвана по колко и кога яде. Диетологът Боб Грийн обаче ѝ задава съвършено различни въпроси, сред които кой е най-добрият възможен живот за нея. Уинфри е толкова изненадана, че ѝ отнема доста време, преди да му отговори, и години, за да успее да го реализира. Сменя си начина на работа. Спира да яде след 19,30 часа. Започва да тренира редовно и да се храни здравословно. Прави си дори градина, за да има винаги пресни зеленчуци и подправки. Не се страхува да експерементира в търсене на начин как да запази най-добре полезните съставки на храната и да използва по-малко мазнини при готвене. Така се оказва сред популярните личности, които приготвят ястия на пара в съдомиялната си машина. Не че Уинфри не може да си позволи да си купи специален уред за целта. Просто е любопитна, а и с няколко кулинарни книги зад гърба си и десетки клипове в социалните мрежи от кухнята водещата вече приема готвенето и като професионално предизвикателство.
Опра успява да приготви цял обяд в съдомиялнята си. Основното ястие е задушена сьомга, овкусена с лайм, ситно нарязан корен от джинджифил, кориандър, сол и черен пипер. Рибата трябва да е почистена от кожата и костите и да се увие в поне пет слоя фолио за печене, за да не стигне до нея вода. Водещата съветва парчетата риба да се сложат в средата на първия лист, след което четирите му краища да се загърнат плътно към средата. Получилият се пакет да се обърне надолу и да се увие в следващото фолио по същия начин.
Този метод да се използва и при опаковане на гарнитурата. Тя предлага да е от азиатски спагети нудълс, които се готвят със ситно нарязан лук, лъжица сусамено олио и тайландски сос за риба. Да включва още аспержи, на които, преди да се увият, се слага малка бучка масло, сол и пипер, или пък микс от зеленчуци, овкусени преди готвене със соев сос, сусамено олио и няколко резенчета люта чушка. “Вързопчетата с фолио трябва да се плоски, а не кръгли, иначе топлината няма да може да сготви добре храната. Поставете ги върху горния рафт на съдомиялнята. Изберете най-горещия цикъл от програмите и гответе около час, без да добавяте препарат”, обяснява Уинфри.
Cъщото съветва и известният английски готвач Хестън Блументал, който приготвя доста неща в миялнята на един от ресторантите си. “Ако високата температура може да премахне петната от къри по чиниите, значи е способна да се погрижи за всякакъв вид бактерии върху храните. Освен това готвенето на пара е здравословно и не съдържа мазнини”, смята Блументал. Неговата изпитана рецепта е за пилешки гърди, натрити със смачкан чесън, джинджифил, кимион, черен пипер, чили, сол и лимон. По думите му те може да се приготвят за половин час на най-горещата програма, което е идеален вариант за мързеливи дни, когато на никого не му се върти край печката.
Италианската писателка на кулинарни книги Лиса Касали смята, че машината може да бъде използвана едновременно за миене на съдове и за готвене, стига ястията да са плътно запечатани във вакуумирана торбичка за печене или в херметически съдове. Тогава те няма да бъдат докоснати от препаратите за съдомиялнята и мръсотията от съдовете и няма да е необходимо да се избира специална програма за готвене. Касали даже е написала книга по въпроса. В нея тя обяснява, че миялнята има смисъл да се използва само за храни, които се приготвят при ниска температура и може да се съчетават с основната ѝ функция. Иначе има риск или да се разкашкат, или да останат недоопечени - като например готвене на риба заедно с картофи.
“Когато едновременно почиствате съдовете си и приготвяте вашата закуска, обяд или вечеря, вие действате отговорно към околната среда, защото използвате по-малко електроенергия. Ако обаче пуснете машината, за да задушите няколко парчета риба и един пакет зеленчуци, този ефект се губи”, обяснява Касали.
“Лос Анджелис таймс” съобщава, че още през 1982 г. известният американски готвач Дейвид Бърк използва съдомиялнята си за готвене, след като открива, че няма достатъчно голяма тава за огромна сьомга, която е получил. Доволен от резултата, по-късно той експериментира и с пуйка за Деня на благодарността, но установява, че трябва да е нарязана и без кости, тъй като цяла птица трудно ще се опече дори и с три последователни програми.
Tой предлага пуешкото месо да се поръси с нарязан магданоз, градински чай, мащерка, чесън, черен пипер и сол и да се полее със зехтин. След това да се постави на горния рафт и да се обработва с три цикъла на програмата за общо три часа и половина. Да се освободи опаковката, която го е предпазвала от водата, и да бъде оставено още 30 минути в горещата съдомиялня, за да се получи хрупкава кожичка.
Специалистът по хранителни продукти в Университета на Северна Каролина Бен Чапман обаче предупреждава да се внимава, когато се правят подобни експерименти, тъй като не е сигурно, че съдомиялните могат да загреят достатъчно храната, за да убият някои патогени, особено при месо и яйца, които причиняват инфекции.