С най-висок корупционен риск през 2019 г. са били идентифицирани служителите на „Пътна полиция“, „Охранителна полиция“ и „Гранична полиция“, обясни от трибуната на НС вътрешният министър Младен Маринов по време на петъчния парламентарен контрол.
С цел намаляване на подкупите по пътищата много от патрулите са оборудвани с пос терминални устройства. Продължава и изграждането на център за активен мониторинг в системата на МВР.
За охранителните патрули пък са закупени 300 полицейски коли, които са оборудвани с камери, които да следят действията на полицаите.
„Много частни организации имат дейност, в която издават карти, които много наподобява тези на служители на МВР, но са с различни абревиатури и съдържание. Служебните карти са за удостоверяване на дадената длъжност, а не за смекчаване на наложената глоба“, обясни Маринов.
За да се противодейства на корупционните практики от МВР са започнали и обучения на кадрите си. Последните 5 г. 779 служители пряко осигуряващи действия по разкриване и противодействие на корупционни практики са преминали обучение през Академията на МВР и чуждестранни институти, каза Младен Маринов.
През 2019 г. Академията на МВР е разработила нов курс за специализация, който включва и развиване на умения за противодействие на корупцията в самото МВР. До момента това обучение са преминали 101 служители на органите на реда, каза още Маринов
По време на парламентарния контрол бе засегнат и въпрос на депутата от БСП Крум Зарков за втора районна служба по пожарна безопасност в Русе. От отговора на министъра стана ясно, че за момента се търсят варианти за финансиране на ремонти на сградата на пожарната.