Регистрираната в пловдивското село Марково фирма „Депа – Импорт - Експорт“ ООД няма разрешение за работа с отпадъци, показа проверка в регистрите на екологичното министерство.
Тя бе посочена като получател на 137-те тона отпадъци от метал, които вчера бяха задържани от митничарите на ГКПП Капитан Андреево.
Шест тира с турска регистрация били пълни с листове от пластмаса, едностранно ламинирани с алуминиево фолио и изрезки от същия материал
„Във фактурата, с която са се опитали да прекарат отпадъците, е вписана фирмата от Марково. Това нищо не означава - всеки може да напише каквато си иска фирма на фактурата. По-важното е, че не са представили договор между фирмата изпращач и фирмата получател, не са имали приложение VII към Регламент (ЕО) №1013/2006“, уточниха пред 24plovdiv.bg от РИОСВ-Хасково.
Това са задължителните документи, които трябва да бъдат представени на границата при превоз на отпадъци от една държава в друга.
В момента камионите са задържани на границата в момента и ако не представят нужните документи в рамките на деня, ще бъдат върнати обратно в Турция, допълниха от екоинспекцията.
Задържаните отпадъци не са обикновен боклук, а листове от пластмаса, които от едната страна са ламинирани с алуминиево фолио. Те могат да послужат и като суровини за бъдещо производство. Изпращач е компания, регистрирана в Истанбул.
Като адрес за получаване е посочено седалището на „Депа – Импорт Експорт“ ООД – село Марково, ул. „Ралица“ 3.
Кметицата на Марково Десислава Терзиева смята, че са използвали фиктивен адрес в селото заради по-ниските данъци, тъй като имотът принадлежи на младо семейство. Никой от местните не е чувал за управителите и собствениците на компанията.
Фирмата е учредена през 2012 г. с капитал от 5000 лв. Дялове имат петима съдружници – Али Осман Авджъоглу, Хюсеин Йълмаз, Хюсеин Гюлер, Шабан Сайгълъ и Демир Шевки.
Представлявана е от 7 управители.
Компанията е посочила седалищен адрес в къща в селото, която е сменила собствениците си м.г. Младо семейство я е закупило с банков кредит, а предишният й притежател живее в Храбрино, обясни пред 24plovdiv.bg кметът на Марково Десислава Терзиева. Къщата била съвсем обикновена в самото населено място.
По думите й посочените управители не са познати на никого в селото. Просто са ползвали адреса, за да регистрират фирмата си. Терзиева посочи, че в Марково за свое седалище са избрали 310 фирми заради по-ниските данъци.
"При нас живеят едни от най-богатите хора. Мислите ли, че някой ще позволи тук да има депо за отпадъци", каза Терзиева. Тя се занимава с външна и вътрешна търговия, и производство.