Реплики си размениха председателят на КЕВР Иван Иванов и бившият омбудсман Мая Манолова, сега лидер на "Изправи се.бг", след като тя изказа онлайн възраженията си по повод доклада за определяне на цените на топлинната енергия от 1 юли.
Иванов я уведоми, че тече процедура за подмяна на част от членовете на КЕВР и даде съвет депутати да издигнат кандидатурата й за председател на комисията.
Нямам такива властови амбиции, но се надявам следващата комисия да работи в интерес на гражданите, отговори му Манолова.
Председателят на КЕВР отговори, че комисията брани независимостта си и не работи в интерес на дружества.
В общественото обсъждане на цените на топлинната енергия участваха само омбудсманът Диана Ковачева и Мая Манолова.
Ковачева заяви, че липсват категорични доказателства, че безпрецедентното поевтиняване на природния газ е отразено в намаляването на цената на топлинната енергия. Газът към 1 юни е поевтинял с 52%, а се предвижда цените на топлинната енергия спрямо 1 юли 2019 г. да бъдат намалени от 9 до 15%. А спрямо цените за май и юни - поскъпва с 22%.
По повод прогнозните цени на газа, тя попита, ако действителните не отговарят на прогнозните, те са по-ниски или по-високи, как ще се отрази това на гражданите и на топлофикациите.
Манолова настоя обществено обсъждане да не се провежда преди комисията да е излязла с решение за намаляване на цените на топлинната енергия със задна дата, тъй като не е ясно какви ще са те от 1 август миналата година до 31 март 2020 г. Така че се прави сравнение с цени за минал регулаторен период, без да се знае какви са те.
Според нея в доклада липсва анализ защо 7 от топлофикационните дружества са на загуба. Тя е и против промените с наредбата, с които се определят прогнозни цени на газа и е срещу КЕВР да гадае за цените като световен играч. При по-ниски цени на газа гражданите ставали донори на топлофикациите.
Комисари коментираха, че и двете участнички в общественото обсъждане не разбирали регулаторните функции на КЕВР. Комисията не увеличавала и не намалявала цени, а ги определяла за бъдещ период на база на ценообразуващи елементи.
Прогнозните цени на газа не били определени след като гледали в тавана, а с проучване на международните пазари. По-късно експертите на КЕВР поясниха, че прогнозите за цени на газ и петрол са трудни и затова комисията ползва готови прогнози, а именно фючърсните сделки на европейските енергийни борси.
Членът на комисията Ремзи Осман, който е и бивш депутат, заяви, че Манолова е ненадминат популист.
Председателят на комисията Иван Иванов, че комисията е защитавала независимостта си и не е обслужвала дружества.
Експертите от работната група отговориха на омбудсмана Ковачева, че цените на газа на 1 юли 2019 г. са били 44, 9 лв. за мвтч, в доклада цените на топлинната енергия са изчислени на база стойност на газа от 32 лв. за мвтч, тоест намалението е 28% от 1 юли.
Самите цени на топлинната енергия от 1 юли, сравнени със същата дата на 2019 г., са средно за страната с 13,8 на сто по-ниски, а за София - с 15%.
Експертите се спряха и на разходите на топлофикационните дружества за емисии, те вече нямат право на безплатни квоти. Така столичната топлофикация миналата година е платила 29 млн. лв., бъдещият й разход е 55 млн. лв. За всичките топлофикации числата са 93 млн. лв. досега и 148 млн. лв. за следващия едногодишен период.
Те опровергаха и твърденията за донорството на гражданите при цените на парното, като припомниха, че при нов регулаторен период се приспада, ако има надвзет приход от топлофикациите, а при надплащане, те се компенсират и това е най-справедливо.
Председателят на КЕВР напомни, че има 14 дни за подаване на писмени възражения, а решението за цените ще се вземе на 1 юли.
При общественото обсъждане на цените на електроенергията от 1 юли ситуацията беше още по-вяла. Участва онлайн само Манолова. При второто си включване тя поиска да се отложи с два месеца определянето на цените на тока, тъй като в момента в парламента се обсъждат промени в Закона за енергетиката, които изпращат малкия бизнес от регулирания на свободния пазар от 1 октомври. Според нея това ще промени ситуацията на пазара. Удължаването на срока с 2 месеца е предвидено с промени през закона за здравето.
Ремзи Осман се изказа, че тя иска комисията на нарушава законодателството.
Манолова поиска да отговори, но я изключиха по средата.
Иванов обяви, че има 14 дни за възражения и че цените ще се определят на 1 юли.