Трима от членовете му пратиха сигнал в прокуратурата
Може ли да излъчва БНР, ако няма ток? Два настоящи договора за електроенергията в общественото радио скараха Управителния съвет на БНР и генералния му директор, а трима от членовете на УС подадоха вчера сигнал до прокуратурата, Агенцията за държавна финансова инспекция, парламентарната медийна комисия и Съвета за електронни медии (СЕМ) за закононарушения, извършвани по техни твърдения от шефа на радиото Андон Балтаков.
Според Галя Тренчева, Мария Маркова и Стефан Ташев от УС става дума за обществена поръчка за доставка на електроенергия, осъществена зад гърба на съвета. Два договора за доставка на електроенергия за БНР били сключени без одобрението на УС. Единият е за 244 000 лв. с ДДС с фирма “Мост енерджи” АД за една година, другият - за 54 000 лв. с “Енерджи маркет” АД за два месеца.
Четвъртият член на УС - Димитър Димитров, не подкрепя колегите си.
“С встъпването си в длъжност новият генерален директор наследява проблемите, породени от няколкомесечната управленска криза в БНР. Един от тях е доставката на електричество за общественото радио - в София и Благоевград. Вместо да обяви нова обществена поръчка, тогава ръководството на БНР и настоящият УС неглижират проблема, който може да доведе до спиране на радиото”, е официалната позиция на Андон Балтаков.
Заради предложена доста по-висока цена на електроенергията той е отказал да подпише договор с доставчика и е започнал да преговаря за доставка по свободно договорени цени, обясниха още от радиото.
Заради казуса Балтаков се срещна два пъти със СЕМ вчера. Медийните надзорници поканили и тримата от УС на БНР в понеделник, въпреки че като орган СЕМ не може да се меси в търговските взаимоотношения на радиото.
“Спорът за този договор е отдавна. Той е сключван през 2018 г. и след това продължаван с анекси. По-важното обаче е БНР да продължи да работи нормално, затова ще посъветваме и двете страни да отстъпят крачка назад и да намерят начин в радиото да е спокойно”, каза председателката на СЕМ Бетина Жотева пред “24 часа”. Междувременно в съвета пристигнала подписка от 52-ма служители на БНР, в която настояват за оставка на управителния съвет.