Япония изразява "сериозна загриженост" от приетия от парламента в Пекин законопроект за националната сигурност на Хонконг, обяви днес външното министерство в Токио, цитирано от Ройтерс.
Изявлението бе направено минути след като спорният законопроект бе одобрен от китайските депутати.
"Дългогодишна политика на Япония е да придава голямо значение на поддържането на свободна и отворена система, на която се радва Хонконг, и на демократичното и стабилно развитие на Хонконг на принципа "Една страна, две системи", се казва в изявлението. В него Хонконг е наречен "изключително важен партньор", с когото Япония поддържа близки икономически връзки.
Японското външно министерство е повикало китайския посланик в Токио, за да го уведоми за безпокойството си и да каже, че внимателно следи случая. Законът за сигурността на Хонконг засили опасенията, че Пекин налага своята власт и подкопава до голяма степен автономията на бившата британска колония, след като тя бе предадена на Китай през 1997 г., допълва БТА.
Република Корея смята, че е необходимо запазването на принципа "Една страна, две системи" за по-нататъшното развитие на китайския специален административен район Хонконг. Това заяви днес говорителят на южнокорейското външнополитическо ведомство Ким Ин-чхол, цитиран от агенция Йонхап, предаде ТАСС. По думите му Хонконг е важен регион, с който Южна Корея има близки отношения в областта на хуманитарните контакти и икономическия обмен.
Правителството на Тайван заклейми приетия в Пекин законопроект и каза, че този произволен ход сериозно накърнява свободите и върховенството на закона в Хонконг, съобщи ДПА. Според тайванския Съвет за контакти с континентален Китай властите в Пекин са нарушили обещанието си към народа на Хонконг за "висока степен на автономия" за 50 години след изтеглянето на британските колониални власти. "Това не е е добре за отношенията през Тайванския проток. Това разклаща и доверието на международната общност", каза Съветът.
Пекин използва схемата "Една страна, две системи", за да държи под свой контрол Хонконг и бившата португалска колония Макао. Властите в Тайпе многократно са отхвърляли предложенията на Пекин да приложи същия модел към Тайван, смятан от Пекин за китайска провинция, припомня ДПА.