Преподаватели са популярни юристи, политици и експерти
Безработицата сред завършилите е 1,7%
6790 студенти се обучават в професионално направление “Национална сигурност” към април 2019 г., сочат данните на най-новия рейтинг на висшите училища у нас.
Направлението
е осмо по
брой студенти
- след най-многобройните “Икономика”, “Администрация и управление”, “Педагогика”, “Медицина”, “Право”, “Комуникационна и компютърна техника” и “Информатика и компютърни науки”. Безработицата сред завършилите “Национална сигурност” е само 1,7%. Средният осигурителен доход за тях е 1290 лева.
“Национална сигурност” е хит сред кандидат-студентите напоследък. Тя се изучава в няколко държавни и частни учебни заведения в трите образователни направления - бакалавър, магистър и докторанти.
Голяма част от успешно завършилите се реализират в системата на МВР, полиция, Гранична полиция, военна полиция, държавните и частни служби за сигурност и безопасност.
Две висши училища в Пловдив подготвят кадри по национална сигурност. В ПУ “Паисий Хилендарски” от 2 г. има бакалавърска програма по тази специалност. Държавният прием е 20 места редовно и 20 – задочно, но кандидатите могат да запишат и платено обучение. Входът е с матури по математика, български или география или с изпити.
“Нашата идея е да даваме на страната аналитични специалисти със задълбочени познания в различни сфери, в това число био- и екологична сигурност”, казва деканът на Факултета по икономически и социални науки доц. Станимир Кабаиванов. Университетът работи съвместно с експерти от Израел, с които обменя опит.
Катедра “Политически науки и национална сигурност” се
оглавява от
бившата барета
от спецотряда
Алексей Петров
Частно училище обучава студенти по национална сигурност от 10 г. и е сред пионерите у нас в тази област.
На 29 май в Шумен научна степен “доктор на науките” ще защитава зам.-министърът на правосъдието проф. д-р Николай Проданов. Той ще е първият получил най-високата научна степен от Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”, който от тази година може да провежда процедура по защита на степен “доктор на науките” в професионалното направление “Национална сигурност”.
Приемът по тази специалност започва в Шуменския университет през 2005 г. За 15 години са завършили 256-има студенти в направление бакалавър, магистър и докторанти.
Гръбнакът на преподавателския състав са хабилитирани от бившето Военно училище в града, но факултетът е създал и свои кадри. Преподаватели са зам.-министърът проф. д-р Николай Проданов, професори и експерти по системи за защита, както и проф. д-р Христо Христов с 25- годишен стаж в областта.
Катедрата “Управление на системи за сигурност” поддържа системни взаимоотношения с над 16 държавни и бизнес организации в страната, в които студентите провеждат стажове.
От тях се привличат водещи експерти в учебния процес като Военната академия “Георги Стойков Раковски”, Института за космически изследвания и технологии към БАН, Главна дирекция “Охрана” към Министерството на правосъдието, АЕЦ “Козлодуй”, Центъра за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия и др.
В Югозападния университет “Неофит Рилски” в Благоевград от години се обучават студенти по специалност “Национална сигурност”. Има бакалавърска и магистърска програма. Специалността е акредитирана до 2023 г. Обучението се извършва в Правно-историческия факултет.
Сред преподавателите са известни имена в юридическите среди. Бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков води лекциите по “Правен режим на разузнавателните служби на България”. Бившият служебен премиер през 2014 г. проф. д-р
Георги Близнашки
преподава
“Конституционни
основи на
извънредното
положение”
Лекции по конституционно право чете доц. Снежана Ботушарова. Тя бе народен представител от СДС в Седмото велико народно събрание и в 36-ото народно събрание. До 2008 г. е съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Била е съдия в съда за военни престъпления на съда в Босна и Херцеговина, а от 2009 до 2018 г. е конституционен съдия в Косово.
Във Варна обучението в сферата на сигурността във Варненския свободен университет “Черноризец Храбър” започва през 1995 г. Вече 25 г. катедра “Сигурност и безопасност” привлича водещи учени и преподаватели в областта на сигурността и правото - проф. д-р Петър Христов, ректор на вуза и създател на специалностите “Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред” и “Защита на националната сигурност”, проф. Йонко Кунчев, декан на Юридическия факултет на ВСУ, проф. Лазар Груев - от 2007 до 2014 г. той бе председател на ВКС, и др.
Обучението се провежда в акредитирани бакалавърски и магистърски специалности. Студентите се обучават в специализираните кабинети “Криминалистика и съдебни експертизи” и “Тактика и методика на разследването”, които са оборудвани със съвременни технически средства и учебни материали.