Имало е една донорска ситуация по време на извънредното положение, но органите от нея не са били трансплантирани у нас заради забраната тогава за трансплантациии, обясни проф. д-р Никола Владов, началник на Клиниката по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия към ВМА, в сутрешния блок на Би Ти Ви.
Препоръките на Националния оперативен щаб са били, че заради забраната трансплантация не може да бъде извършена. Затова органите са били насочени към "Евротрансплант", обясни проф. Владов.
Той обясни, че България е асоцииран член към организацията "Евротрансплант" и въпреки че е давала многократно органи, никога не сме получавали, когато сме искали. Една от причините е, че за да дадат орган, трябва да бъдат задоволени техните нужди, което на практика е почти невъзможно да се случи.
Няма да е така, когато станем пълноправен член на "Евротранплант", обясни проф. Владов. За да се случи това, условието е да имаме по 10 донора на 1 млн. население годишно.
Клиниката във ВМА е работила интензивно по време на извънредното положение, тъй като има онкологични пациенти, които се нуждаят от операции по спешност, каза лекарят.
Тенденцията е била да се чакат 4-6 седмици, но при някои пациенти това е невъзможно, тъй като за това време заболяването става иноперабилно.
Хората наистина са уплашени и не искат да ходят в болници, особено в тези, където се лекува ковид. В големия корпус на нашата болница обаче няма такива пациенти, тъй като болницата ни за ковид е в двора на ВМА, обясни проф. Владов.
Според него хората се научиха да живеят с ковид-19. "Един от вашите гости, като излезе от студиото, си извади дезинфектант и дезинфекцира ръцете си", каза докторът с усмивка. Допълни, че трябва да свикнем да живеем с ковид-19.