Страните, притежаващи ядрено оръжие, са изразходвали 73 млрд. долара за своите атомни арсенали през 2019 г., което е почти с 10 процента повече от предишната, съобщи в Женева днес Международната кампания за ликвидиране на ядрените оръжия (ICAN), цитирана от ДПА.
Почти половината от тези разходи за м.г. и по-голямата част от увеличението спрямо предишната се падат на САЩ, твърди организацията, която спечели Нобеловата награда за мир за 2017 г.
Бюджетът на САЩ, който включва изследванията върху ядрените оръжия и системите за доставката им, е нараснал с 5,8 млрд. долара за 2019 г., достигайки 35,4 млрд. долара, предава БТА.
Разходите на Китай, Великобритания, Русия, Франция и Индия са нараснали в много по-малка степен. Няма увеличение на разходите в Израел и Южна Корея. Широко разпространението е мнението, че Израел притежава ядрен арсенал, но води политика да не потвърждава това. Пакистан е единствената ядрена страна, която е намалила тези разходи, макар и с малко, се посочва в доклада на организацията.
ICAN е главната организация от гражданското общество, която води активна кампания в полза на Договора за забрана на ядрените оръжия от 2017 г., подписан досега от 81 страни. Никоя от ядрените държави обаче не го е подписала. Според оценки на стокхолмския Международен институт за изследвания на мира (СИПРИ) те притежават общо около 14 000 единици ядрено оръжие.