Борисов нареди бързо да се направят правила за безопасно изпращане на завършващите 12-и клас
Без традиционните абитуриентски балове ще останат тази година завършващите гимназия, но ще им бъде разрешено поне да се съберат за последно в училищния двор на т.нар. изпращане.
Това обеща премиерът Бойко Борисов, след като разговаря със завършващите 12-и клас Симона Бонева и Дарина Георгиева. Двете момичета организираха подписка на 15 000 завършващи гимназия през тази година, с която искат да им бъде разрешено отбелязване на края на училището по някакъв начин.
12-класниците ще завършат образованието си дистанционно и
единственото
им разрешено
събиране до
момента бе
за явяване на
зрелостните
изпити
Образователният министър Красимир Вълчев дори забрани всякакво събиране на деца на територията на училищата до началото на новата учебна година.
“Нашето желание е да се съберем в училищния двор, всеки в своето училище, да се събере випускът на зрелостниците, да имаме възможността да отброим до 12 и да изпратим уважително изминалите години”, поискаха от Бойко Борисов зрелостниците със своята петиция.
Те специално подчертават, че изпращането не трябва да се бърка с провеждането на абитуриентски бал. “Всички ние приемаме ситуацията зряло, отговорно, съвестно и разбираме, че абитуриентският бал ще се проведе тогава, когато обстоятелствата позволяват това”, се посочва още в писмото.
Министерствата на образованието и на здравеопазването да изготвят в най-кратки срокове протокол с противоепидемични изисквания за изпращането на зрелостниците, разпореди премиерът. Той ще бъде изпратен до директорите на всички училища в страната.
На разговора в МС двете дванайсетокласнички заявиха още, че имат готовност и желание да предложат на своето училище различен подход за завършването на тази година, с което едновременно да бъде спазена традицията и да се съблюдават противоепидемичните мерки.
“Преживяхме много трудности. Нямаме възможност да се разходим в училищния коридор, да отидем в двора на училището, да се видим помежду си. Това са последните ни мигове, които ни се отнемат и ние ги прекарваме вкъщи пред лаптопа”, каза преди няколко дни пред Нова тв Симона Бонева, която създаде групата “Изпращане 2020” във фейсбук. Тя е ученичка в столичното 18-о училище “У. Гладстон”.
“Това е голямо, открито пространство.
Искаме
изпращане,
не бал
Знаем, че бал не е разумно да се прави сега. Големи хора сме, на по 18-19 г. Ще се съобразим с всичко, което ни кажат, и ще поемем отговорност”, заяви Симона.
МОН пък публикува в канала си в Youtube уроци за подпомагане на подготовката на зрелостниците за изпита по български език и литература. Те са фокусирани върху извеждане на езикови правила, представяне на ключови теми, идеи, мотиви, образи и герои на включени в учебно-изпитната програма творби, илюстриране с примери и задачи.
Филмите са заснети от ученици от Националната професионална гимназия по прецизна техника и оптика “М. В. Ломоносов”, а всеки ден се добавят и нови уроци.
Цял ден нерви в държавата - Радев пусна закона за след извънредното положение в последния възможен момент
В последния възможен момент президентът Румен Радев подписа указа, с който одобрява промените в Закона за здравето, регламентиращи функционирането на държавата след края на извънредното положение. В Народното събрание цял ден чакаха подписа на държавния глава, за да издадат извънреден брой на “Държавен вестник” и страната да избегне правен вакуум.
Правителството и управляващите нервно се питаха дали Румен Радев ще одобри приетия ден по-рано закон. Защото, както признаха членове на правителството пред “24 часа”,
няма вариант Б,
ако президентът не го направи или наложи вето. Извънредното положение изтече в полунощ в сряда и ако не бяха публикувани промените, здравният министър Кирил Ананиев нямаше да може да налага ограничения, отменяха се и всички останали икономически и социални мерки. Веднага след публикуването на закона в “Държавен вестник” кабинетът се събра на извънредно видеозаседание, за да обяви извънредната епидемична ситуация, която влиза в сила от днес.
Радев обаче държа кабинета в напрежение почти до самия край на работния ден. Към 17 ч бе обявено в прессъобщение от “Дондуков” 2, че той пуска закона, но дава текстове от него на Конституционния съд. Президентът обясни това свое действие именно с недопускането на правен вакуум след края на извънредното положение.
“Държавата е длъжна да не допуска прекъсване на социалната и икономическата подкрепа за потърпевшите граждани и бизнеса в условия на криза, растяща безработица и загуба на доходи”, смята Радев. Затова той подписал закона, но ще сезира КС за текстове, които според юристите му противоречат на основния закон.
Какви са мотивите
на президента ще
е ясно до дни
При дебатите опозицията обвини управляващите, че предложението правителството да обявява извънредна епидемична ситуация противоречи на основния закон.
Президентът нееднократно е призовавал отговорните институции към планирано и управляемо излизане от извънредното положение. Липсата на план от страна на МС доведе до приемането на промените в Закона за здравето в последния момент, и то с неясни и противоречиви разпоредби, пише в прессъобщението от “Дондуков” 2.
Временна парламентарна комисия да следи и контролира разходите на държавата по справянето с коронавируса, се очаква да реши парламентът днес. Предложението е на БСП, но още преди дни от ГЕРБ потвърдиха пред “24 часа”, че ще го подкрепят.