По 35 евро на чужд турист, който идва на почивка у нас с български чартърен превозвач, ще получават туроператорите от държавата през следващите 2 г. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене текстове в Закона за здравето, с които променят и закона за извънредното положение. Средствата ще се предоставят само за полети над 100 души.
Първоначалното предложение на ВМРО бе да има субсидия от 6000 евро на полет в подкрепа на българските чартърни компании, които превозват чужди туристи до страната ни. Зам.-шефът на ДПС Йордан Цонев го подкрепи принципно, но предложи сумата да е 35 евро и да се отпуска на всяка седалка, заета от лице, което ползва туристическа услуга в България.
Това е най-сериозния инструмент за подкрепа на туризма. Турция от години субсидира чартърните полети, а от този сезон и Гърция ще го прави, обясни Цонев. Според него с мярката с 1 куршум се уцелват два заека: дава се подкрепа и за и туризма, и за 5-те български чартърни превозвачи. Освен това с пристигането на повече туристи у нас ще бъде подкрепен ресторантьорския сектор.
С 12 месеца беше удължен срокът, в който туроператорите трябва да възстановят вече заплатени от туристи суми за почивки, които са провалени заради коронавируса. БСП поиска създаването на държавен гаранционен фонд, който да даде сигурност на потребителите, че те все пак ще получат парите си, дори ако някой туроператор фалира. Това обаче не бе подкрепено от управляващите. Не бе подкрепено и предложението на Валери Симеонов да има ваучери за почивка в българските курорти.
С два месеца се удължава забраната да се налагат запори върху заплати, пенсии и банкови сметки на граждани. Няма да се налага запор и върху банковите сметки на общините.
До 2 месеца след отмяна на извънредното положение срещу физически лица се спират всички обявени публични продани и въводи във владение, обявени от държавни и частни съдебни изпълнители, след което се насрочват наново, като не се дължат такси и разноски. Насрочването става по искане на физическото лице, и ако е направено преди изтичането на срока такси не се дължат.
Още два месеца няма да има и наказателни лихви за длъжниците на т.нар. фирми за бързи кредити или хора, чиито дългове са прехвърлени на колектори. Облекчението обаче няма да важи за банкови кредити или такива от техните дъщерни фирми. За тях е в сила възможността за договаряне и разсрочване на задълженията до края на годината според приетия от БНБ мораториум.
Да се запази защитата за гражданите и от банките, поиска зам.-шефът на червената група Крум Зарков. Той обясни, че това е най-социалната мярка в закона и затова трябва да продължи да действа в пълния си обем.
Три мерки са разписани за защита на гражданите, обясни обаче правосъдният министър Данаил Кирилов. И посочи удължаването на срока да няма запори по техните заплати и банкови сметки, както и забраната за публични продани и въвод във владение на физически лица.
Колкото до банките - важна е намесата на БНБ по отношение на указанията на ЕЦБ и прилагането на европейските изисквания за защита правата на потребителите в кредитните правоотношения. Тези мерки се изпълняват и сега, хората предоговарят кредитните си отношения. Разсрочването е изцяло в полза на длъжниците, като няма ограничения по време и е въпрос на индивидуално договаряне, като се приемат и по-дължи срокове, обясни Кирилов. Важно е обстоятелството, че указанията се прилагат спрямо страни, които са изрядни до момента на старта на кризата. А запазването на стария текст ще вкара длъжниците в по-неблагоприятно положение, допълни министърът. Според него длъжниците по договори за кредит са успешно защитени и подходът е балансиран. И за банките било по-добре, вместо да квалифицират отделни договори като просрочени и несъбираеми, да го правят като предоговорени.
Общините също са в категорията на защитените субекти. Останахме длъжници на две съсловия - ЧСИ и адвокатите, но ще намерим компенсационни мерки и спрямо тях, допълни Кирилов.
С промените в закона се дава възможност за още два месеца общините да освобождават от наем бизнеси, които са пострадали в коронакризата.
До 30 септември социални помощи ще се дават, без да е задължително децата да посещават училище или детска градина. Вече няма да се иска и бележка за направени имунизации, за да се вземе помощта за отглеждане на дете до 1 г. Срокът на тези месечни семейни помощи, който изтича в периода от 1 февруари до 31 май, се удължава служебно до 30 юни.
Служебно до 31 декември се удължават и сроковете за изплащане на еднократните помощи за бременност, раждане, осиновяване, първокласници и др., които изтичат след 1 март т.г. Същата дата ще важи и за сроковете на валидност на издадените заповеди за настаняване в специализирани институции и социални услуги. До 31 август не могат да се закриват социални домове, пак до тази дата не се плаща и такса за ползването им, решиха още в правната комисия на НС.
С два месеца се удължава и решението болниците и здравното министерство да не спазват Закона за обществените поръчки при покупка на дезинфектанти, медицински изделия, лекарства и предпазни средства. Дотогава ще продължи да важи забраната за износ на лекарства. До 13 юли се удължават и протоколите за лекарства от НЗОК, ако срокът им е изтекъл по време на извънредното положение. Изтеклите решения за ТЕЛК също ще са валидни още 2 месеца.
Със закона се разписва още, че учебната година ще завърши онлайн.
С 2 месеца се удължава и възможността работодателят да възложи работа от дома или да прати служителите си в принудителен отпуск.
До 31 октомври в селското стопанство ще могат да се наемат безработни за сезонни работници с временни договори, които са по-дълги от един ден. Те може да са за до 14 дни в месеца.
НЗОК може да сключи анекси с лекарите и зъболекарите за заплащане на труда при неблагоприятни условия, предвижда още законът.
Много от мерките, които предлагате, са хартиена политика, която няма нищо общо с реалния живот и не отговарят на истинските проблеми на българския народ, критикува обаче управляващите соцлидерката Корнелия Нинова. И обяви, че над 1 млн. хора остават извън държавната грижа в пандемията.