Над 300 000 българи имат проблеми с щитовидната жлеза
Доставките на едно от най-масовите лекарства при лечение на заболявания и дисфункция на щитовидната жлеза ще бъдат възстановени от 15 юни.
Става дума за медикамент с търговско наименование “Еутирокс”, който се използва масово при пациенти с хашимото.
Износът му вече е забранен със заповед на здравния министър Кирил Ананиев от края на април. Поради производствени причини от февруари насам доставките на това лекарство са
ограничени в
целия европейски
пазар,
а две от разфасовките му - от 50 и 75 мкр, са напълно спрени.
Освен това по време на извънредното положение заради коронавируса търсенето му значително се е увеличило, като временната липса на разфасовките от 50 и 75 мкр е довела до повишено търсене и на останалите 3 концентрации от медикамента - съответно 25, 100 и 125 мкр. Само за периода 1 - 25 март продажбите са превишили значително предходните средномесечни обеми, съобщават производителите. Това се дължи на презапасяване с медикамента, коментират експертите.
Въпреки ограничените в момента количества от лекарството те са достатъчни за нуждите на българските пациенти, твърдят специалистите.
“Наличната в ИАЛ информация показва, че в склада на “Мерк България” ЕАД и други търговци на едро има наличности от всички концентрации на лекарствените продукти в различни количества, но под средномесечните продажби за страната, като следващите планирани доставки са за 15 юни 2020 г.”, отговориха от агенцията по лекарствата на запитване на “24 часа”.
Според статистиката около 6% от населението между 20- и 80-годишна възраст у нас, или над 300 000 души (по данни към 2012 г.), имат проблем с щитовидната жлеза. При 90% от случаите, при които се налага лечение, в основата стои именно заболяването хашимото.
“По-големият проблем обаче е, че 60% от тези общо 6% не знаят за заболяването си, защото не са диагностицирани. Затова е нужен скрининг”, коментира ендокринологът и бивш здравен министър Анна-Мария Борисова.
Между 18 и 20% от населението има антитела срещи различните заболявания на щитовидната жлеза, затова тя препоръчва на всеки, който има в семейството си подобен случай, да се изследва. Допълва обаче, че не при всички се налага лечение.
Освен “Еутирокс” на пазара
има още едно
лекарство,
което съдържа основната съставка левотироксин.
Според проф. Борисова обаче въпреки че лекарствата са взаимозаменяеми, не е добре да се скача от едното на другото особено без консултация с лекуващия лекар. Освен това вторият медикамент “Л-тироксин” не се предлага във всички разфасовки, в каквито “Еутирокс”.
“Чупенето на
хапче, за да
си нагласиш
дозата, не е
препоръчително,
защото не е дозирано добре”, посъветва още ендокриноложката.
Наши читатели съобщиха за трудности в намирането и на друг масов медикамент за намаляване на общия холестерол - Cholib. От ИАЛ обясниха за “24 часа”, че производителят е преустановил продажбата на Cholib 145 mg/20 mg и Cholib 145 mg/40 mg поради производствени причини, но възстановяването на доставките им е предвидено за 20 май на първия медикамент и до края на месеца - на втория.
От 13 март, когато бе обявено извънредното положение, до 11 май са подадени 110 сигнала за липсващи медикаменти, сочат данните на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.
Близо 50 от тях са за заличена регистрация и изтеглени от българския пазар лекарства за епилепсия, хормонозаместващи, съдоразширяващи, продукти за лечение на язва, седативи. Останалите са за нерегистрирани у нас продукти.