Лондонското метро препълнено след объркваща реч на Борис Джонсън
Английските туристи това лято може да не стигнат до България, а да предпочетат по-скъпа дестинация като Франция. Това става ясно от поредица от управленски решения в Лондон, свързани с коронавируса, които създадоха голямо объркване.
Основното е намерението на кабинета на Борис Джонсън да въведе 14-дневна карантина за хора, които пристигат във Великобритания, за да се предотврати вкарването на COVID-19 от чужбина. Срещу него скочиха както авиокомпаниите, така и представителите на туристическия бранш, тъй като това значи, че много англичани ще се откажат от ваканция в чужбина.
Френският президент Еманюел Макрон пръв реагира от чуждите лидери и в телефонен разговор с Джонсън успя да договори предстоящата 14-дневна карантина да не важи за пристигащите от Франция, иначе Париж ще въведе реципрочна мярка. Същото стори и Ирландия.
“Карантините са ефективни, когато се въвеждат рано, така че Великобритания трябваше да го направи отдавна”, коментира пред Би Би Си Вирджиния Месина, директор на Световния съвет за пътувания и туризъм. Тя подчерта, че в някои страни са въведени тестове на летищата и при отрицателен пътуващите се освобождават от самоизолация.
Други обявени от Джонсън промени на мерките заради коронавируса също създадоха смут. След като в неделя вечерта в обръщение към нацията той съобщи, че призивът да се стои вкъщи се заменя с “Бъдете бдителни, контролирайте вируса, спасете животи”, в понеделник лондонското метро бе препълнено с хора. Наложи се кметът на Лондон Садик Хан спешно да предупреди, че градът още е под карантина и мерките за социална дистанция трябва да се спазват. Външният министър Доминик Рааб пък заяви, че хората не трябва да се връщат на работа поне до сряда. Правителството преговаря с работодатели и синдикати как това да стане безопасно, за да заработи икономиката възможно най-бързо, но повечето фирми са против. Съпротива има и от страна на училищата, които смятат, че е неразумно децата да се връщат в клас в началото на юни.
Властите в Уелс и Шотландия пък обявиха, че няма да се съобразят с плана за постепенно отваряне на обществото, обявен от британския премиер, тъй като е неясен и рискува живота на хората.
Междувременно бе огласено изследване на професор по управление на кризи, което показва, че Великобритания може да даде повече жертви заради коронавируса, отколкото по време на Втората световна война. Според преподавателя в университета в Бристъл Филип Томас страната ще е принудена да стои блокирана до 2024 г., ако не бъде открита ваксина. В резултат 675 000 души могат да умрат от вируса, лошо здравеопазване и бедност в сравнение с 525 000 по време на войната.