По 290 лв. на работници и самоосигуряващи се от най-пострадалите браншове да изплати Агенцията по заетостта след края на мярката 60/40, реши единодушно с 20 гласа "за" правната комисия на второто четене на Закона за здравето.
Средствата ще дойдат от еврофондовете, но кои ще бъдат подпомогнатите браншове ще се реши от правителството едва след като мярката 60/40 спре да действа.
Средствата в общинските гаранционни фондове за малки и средни предприятия по Закона за приватизация и следприватизационен контрол да се използват за покриване на част от кредитния риск в размер до 80 на сто от стойността на кредитите, а не както бе досега - до 50 на сто, решиха още депутатите.
Социалните работници пък ще могат да се пренасочват от една към друга социална услуга без да си търси съгласието им. Това ще може да се прави по предложение на кмета на община и по решение на ръководителя на социалната услуга, гласи друга от приетите промени.
До края на 2020 г. министърът на финансите пък ще може да отпуска безлихвени заеми за сметка на централния бюджет със срок на възстановяване, не по-дълъг от края на 2021 г., на общини във връзка с изпълнението на противоепидемични мерки на територията им. Същата възможност се предвижда и при временни касови разриви по бюджета на общината в резултат на занижена събираемост на данъка върху недвижимите имоти, данъка върху превозните средства и таксата за битови отпадъци към същия период на 2019 г. Такива заеми ще се отпускат въз основа на мотивирано искане от кмета на общината и решение на общинския съвет. Разрешава се и общините да използват предоставеният до 20 януари 2020 г. трансфер за зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища за разходи по изпълнение на противоепидемични мерки. Дължимите месечни отчисления от депата за отпадъци за периода от 1 март 2020 г. до 30 ноември 2020 г., пък ще трябва да се изплатят до 31 декември 2020 г.