На над половината трудно им изплащат месечното възнаграждения
Повече от половината чехи имат проблеми с изплащането на месечното им възнаграждение, показва проучване на кредитната компания Fair Credit сред 880 респонденти от края на април, съобщава чешкият информационен сайт lidovky.cz.
43% от анкетираните живеят от заплата до заплата срещу 28% преди карантината.
Всеки 10-и е принуден да вземе заем, за да изкара месеца, защото не получава заплата. В тази група по-често попадат млади хора на възраст от 27 до 35 години, хора с основно образование, а също и жени.
Според компанията способността за справяне със заплащането е въпрос на дисциплина и планиране на разходите, но го правят само 29%, предимно над 45 години. Над 60 на сто от чехите правят преглед на разходите си, но според финансистите - повърхностен. Други 9% сред анкетираните следват само салдото по сметката и не следят разходите си.
65% в проучването споделят, че биха се обърнали за заем към семейството си, а 18% - към приятелите си. 14% биха използвали кредитна карта, 18% биха се обърнали за помощ към банка, а 3% -към небанкова институция.
„Въпреки че сегашната ситуация накърнява семейните бюджети, повечето съграждани се опитват да не изпадат в дългове“, обобщи данните от проучването изпълнителният директор на Fair Credit Томаш Конвичка.
Мерките за пандемията често се свързват с по-ниски разходи, при които хората спестяват при пътуване до работа, разходи, свързани с училище или храна на работното място. Тъй като животът започва да се връща към нормалното си състояние, финансовите затруднения в някои домакинства могат да се задълбочат, прогнозира Конвичка. Той е съгласен, че в такъв случай е препоръчително първо да се потърси помощ от близки в семейството и приятели.
Досега финансовата администрация е получила 498 хиляди молби за помощ към самостоятелно заето лице и е изплатила 11 милиарда крони по това перо, пише изданието.
Ако вътрешният бюджет на семейството е малък, прегледът на всички разходи е важен, за да се прави предварително планиране, е мнението на финансистите. На първо място трябва да са режийните, разходите за храна, изплащането на ипотеки и дългове по заеми. Всяко забавяне на изплащането на дългове ги прави по-скъпи и поставя хората във финансов капан, твърди Конвичка пред lidovky.cz.