Островът пред 300-годишен икономически срив
Британският министър по жилищната политика Робърт Дженрик призова всеки гражданин, който има възможност, да си купи вестник, за да бъде помогнато на медиите да оцелеят по време на икономическата криза заради епидемията от коронавирус.
“Свободната държава се нуждае от свободна преса, а националните, регионалните и местните вестници в нашата страна са под значителен финансов натиск”, каза Дженрик. Той говори на ежедневния правителствен брифинг за епидемията, което предизвика коментари в някои издания, че това е знак за
промяна в
отношението
на кабинета
към медиите,
след като преди месец правителствен говорител заяви, че доверието на обществото към тях се е сринало по време на тази извънредна ситуация. “Искам да повторя думите на министъра на културата и да насърча всеки, който може, да си купи вестник”, заяви Дженрик.
Министърът на културата Оливър Дауден написа в “Таймс”, че вестниците са в основата на британските медии и са жизненоважни за тяхното динамично разнообразие. Затова той предлага да се включи още едно малко нещо в списъка на предизвикателствата, които обществото трябва да свърши заради коронавируса, и то е купуването на вестник.
Дауден обяснява, че изданията са под голям финансов натиск заради намаления брой рекламодатели. Освен това някои компании са поискали блокиране на техни реклами в интернет, когато се появяват до новини за епидемията. Затова министърът е изпратил писмо до 100-те най-големи британски марки с призив да преразгледат своята рекламна политика, така че тя
да не поставя
под риск
жизненоважни
информации
за британците. Освен това правителството е предложило 3-месечно рекламно партньорство на различни издания, за да разпространяват посланието му за социална дистанция заради вируса. Сделката е сключена чрез маркетингова организация на националните вестници, чиято цел е да се помага на финансово закъсали медии. Твърди се, че вестникарската индустрия е поискала 45 млн. паунда, но не е известно каква е крайната договорена сума. Много вестници бяха принудени да пратят репортери в принудителен отпуск и да намалят заплащането им по липса на рекламодатели.
Междувременно бе публикуван анализ на Английската централна банка, който показва, че Великобритания е изправена пред икономически срив, който не се е случвал от 300 г. Прогнозите са, че брутният вътрешен продукт ще намалее тази година с 14% заради мерките за социална изолация, които продължават вече месец и половина.