Мотивите им обаче са коренно различни
Защитниците на потребителите на парно и „Булгаргаз“ са против определяне на цената на парното за 6 месеца при 15% изменение на цената на природния газ, но с диаметрално противоположни аргументи. Това стана ясно по време на онлайн общественото обсъждане на промените в наредбата за определяне на цената на топлинната енергия.
Както в. „24 часа“ писа, те предвиждат цената на парното да се определя един път годишно, но с възможност за промяна най-често на 6 месеца при 15% изменение на цената на природния газ.
По време на онлайн обсъждането омбудсманът Диана Ковачева заяви, че промените в наредбата не защитават интересите на потребителите в достатъчна степен. Общественият защитник смята, че при 6-месечния период за промяна на цената на парното има проблем, при намаление на цената на газа потребителите на парно няма да го усетят, но пък при увеличение на цената на синьото гориво те ще го платят с изравнителните си сметки. Тя смята, че 15% изменение на цената на синьото гориво е висок праг и не е в интерес на клиентите и попита защо 15, а не 3 или 5 на сто.
Бившият омбудсман Мая Манолова пък заяви, че с промените в наредбата потребителите на парното при ниски цени на газа ще кредитират топлофикациите. Тя смята, че прогнозното определяне на цената на парното е в противовес с промените в закона, оповестени от министерството на енергетиката, които предвиждат от 25 октомври уредите за дялово разпределение, индивидуалните топломери и водомерите за топла вода да се сменят с такива с дистанционен отчет, когато изтече срокът им. Хората ще купуват скъпи уреди за реален отчет, а в същото време ще плащат по прогнозна цена, каза тя. Тя заяви, че е висок и прагът от 15% на изменение на цената на газа, това означавало 9,4% промяна в цената на парното.
„Булгаргаз“ също е против помените в наредбата, става ясно от думите на Иван Иванов и Анжела Славова, представители на компанията. Само че аргументите им са коренно противоположни. Според експертите на газовата компания голямото колебание на цените на газа континенталните хъбове и замразяването на цената на парното за година или половин година, ще доведе до това топлофикациите да не могат да си плащат газа. Те не приемат и 15-е процента праг на изменение на цената на синьото гориво. „Булгаргаз“ настоява цената на топлинната енергия да се съобразява с цената на газа.
И „Топлофикация-София“ настоява прагът да не е 15 на сто, а 10%.
Пламен Младеновски , директор "Електроенергия и топлоенергия" в КЕВР, заяви, че при намалението на цената на газа, вярно, потребителите кредитират парното, но при поскъпване на газа нещата се обръщат. И целта на промените са да се осигури стабилност на цените на топлинната енергия. Той обърна внимание на динамиката на цените на газа на пазарите, и че те обикновено се вдигат през зимата и то значително, заради по-голямото търсене. Приет е прагът от 15%, защото при 5 и 10% цените на парното трябва да се променят всеки месец.
Шефът на КЕВР коментира, че топломери с дистанционен отчет имат едва 6% от клиентите на парното, над 300 000 само са домакинствата в София, които не са на дистанционен отчет.
Той заяви още, че в петък ще са готови първите изменения на цените на природния газ със задна дата от 5 август 2019 до 31 март 2020 г. Те ще бъдат за август и септември миналата година. Следващата седмица комисията ще обсъжда поевтиняването на газа за октомври, ноември и декември, а след това - за януари, февруари и март тази година. Веднага след това комисията има готовност и да определи по месеци поевтиняването на топлинната енергия. Срокът, който е дал законът, е 24 май, но КЕВР ще се произнесе по-рано, заяви той.
Председателят на КЕВР уточни, че предложения по измененията в наредбите за цените ще се приемат в 14-дневен срок, а закритото заседание ще бъде на 22 май.