Количествата за Перник за този месец обаче са повече, nотколкото през 2019 година, когато нямаше режим
0,466 млн. куб. метра вода от яз. “Студена” ще са разрешени за питейно-битови нужди през май, става ясно от новия график на министерството на околната среда. Количеството е редуцирано спрямо април, но се допълва от 0,806 млн. куб. м от яз. “Белмекен” по новия водопровод.
В началото на април разрешените количества за пиене, които “ВиК Перник” можеше да получава от “Студена”, бяха 0,3 млн. куб. м, а от “Белмекен” – 0,78 млн. В средата на месеца министър Емил Димитров отпусна още 0,3 млн. куб. м от пернишкия язовир поради проблеми с новия водопровод.
Количеството вода за май се редуцира на база реалното потребление през същия месец на миналата година. Тогава не е имало режим и операторът е използвал 1,072 млн. куб. м. Отпусканите сега количества са повече – 1,272 млн. от двата язовира. “Студена” е пълен 50%, като само преди месец наличният обем бе 35%.
Водите в един от другите проблемни язовири – “Асеновец” край Сливен, също се покачват – от 32,4% от общия обем в началото на април до почти 40%, което се дължи на включването на алтернативни водоизточници от “ВиК Сливен”. Разрешеният обем за язовира са 0,7 млн. куб. м за питейни нужди при 0,5 млн. преди месец.
Редуцирани са обаче количества от “Тича” спрямо миналата година, тъй като притокът е значително по-малък от разхода, въпреки че наличният обем е 50% от общия. От община Шумен вече са заявили, че извършват предпроектни проучвания за възстановяване на алтернативни водоизточници.
“Ястребино” е пълен 32%, но въпреки това там е позволено да се ползва вода и за напояване.