Домашните помощници и болногледачите в Италия ще бъдат включени в серията от икономически мерки на правителството заради епидемията от коронавирус. Именно в тази сфера работят много от десетките хиляди българи на Апенините. За април и май за тях са предвидени съответно по 400 и 600 евро. Те трябва да докажат, че почасовата им работа е намаляла с поне 25 на сто. За сезонните работници, най-вече от туризма, където също работят много българи в Италия, са предвидени обезщетения от 1000 евро. Това са само някои от новостите в поредния правителствен указ, който трябва да бъде одобрен в сряда. Той ще обхване мерки за 55 млрд.евро.
Той обещава да бъде
по-щедър
в обезщетяването
на много
професионални сфери,
пострадали от кризата заради епидемията. С още три месеца ще бъде удължена забраната за уволняване на работниците от страна на работодателите.
До 1000 евро бонус за май ще получат всички самонаети работници в Италия, които са понесли поне 33 на сто спад в доходите си през второто тримесечие на годината, в сравнение със същия период на 2019 г.
Според в. ”Кориере дела сера” най-обширна част от сегашните мерки е насочена към помощи за работниците.
За април самонаетите работници ще получат по нови 600 евро бонуси, подобно и на март. За май той може да се качи до 1000 за много от тях. Бонуси от 600 евро за април са предвидени и за работещите в шоубизнеса.
Новият указ ще предвиди и повече средства за семействата. Тези за наемане на детегледачки, в случаите, когато родителите работят, стават от сегашните 600 на 1200 евро.
За медиците обаче
те ще се покачат
на 2000 евро
Те могат да се използват и за записване на летни лагери на децата до 12 г. Покачва се на 30 дни платената отпуска за родители, които гледат децата си, като тя ще се плаща с до 50 на сто от заплатата. Важи до 30 септември.
За деца до 16 г.може да се получи и неплатен отпуск, освен ако единият от родителите не работи. Между май и юни са предвидени и други 12 дни отпуск за родители. Сред най-дискутираните в парламента мерки бяха субсидиите за онези граждани, моито не са ползвали никакви помощи от държавата и имат семеен доход под 6000 евро годишно. За тях са предвидени помощи за извънредни ситуации за максимум три месеца, като месечно могат да бъдат между 400 и 800 евро на семейство.
Като се има предвид и тежката ситуация с работната ръка в земеделието, работещите в тази сфера няма да губят правото си на помощи, дори ако работят на полето максимум до 60 дни.
Според Италианската конфедерация на зeмеделските производители 370 000 работници на полето в Италия идват всяка година от чужбина, предимно от Румъния, Полша, България.
Над 11 000
са българите
Голяма част от реколтата в земеделието рискува да остане несъбрана заради факта, че повечето чужденци си заминаха за родните страни след началото на епидемията. От седмици в Италия се дискутира как да се разреши сегашният проблем с липсата на работна ръка. Сред предложенията са от узаконяване на незаконните имигранти в Италия, до отварянето на коридори между Италия и страните, откъдето идват работниците в земеделието. Сред хипотезите е и предлагането на т.нар.земеделски ваучери за италиански пенсионери, студенти и хора, които вече получават помощи заради кризата, но без да ги губят.