Журналистиката в Египет през последните четири години на практика е третирана като престъпление, като властите потискат медиите и заставят инакомислещите да замълчат, обяви "Амнести интернешънъл" в разпространен днес доклад, предаде Асошиейтед прес.
Успоредно с нарастването на броя на заразените с новия коронавирус в Египет, вместо да подкрепя прозрачността по време на кризата с общественото здраве, правителството затяга контрола си върху информацията, посочва базираната в Лондон правозащитна група.
Египетските власти дадоха ясно да се разбере, че всеки, който постави под съмнение официално заявяваното, ще бъде сурово наказан, каза Филип Лутър, директор на "Амнести" за Близкия изток и Северна Африка.
"Амнести интернешънъл" е документирала 37 случая на задържани журналисти в рамките на ескалиращата разправа със свободата на медиите, като много от тях са обвинени в "разпространение на фалшиви новини" или "злоупотреба със социални медии" съгласно широкообхватния закон срещу тероризма от 2015 г. В него определението за терор е разширено и включва всички видове инакомислие, допълва БТА.
Властите в Египет отричат да има нарушения на права и оправдават арестите с националната сигурност.
След идването на власт на президента през 2013 г. Абдел Фатах ас Сиси, който е армейски генерал, повечето египетски телевизионни програми и вестници възприеха позицията на правителството и изключиха критиките, за да не изчезнат, посочва АП.
Много египетски частни медии без много шум бяха придобити от кампании, близки до разузнавателните служби на страната.
Но дори проправителствената позиция не пощади 12 журналисти, работещи за държавни медии. Те бяха хвърлени в затвора заради изразяване на различни лични възгледи в социални медии, се казва в доклада на "Амнести интернешънъл".