Вчера бе Международния ден на труда, който тази година, на фона на епидемията от COVID-19, има по-различно значение. През последните три месеца Китай положи огромни усилия за спиране разпространението на вируса и резултатите са налице. Тази огромна заплаха за публичното здраве доведе до безпрецедентно обединение на всички китайски граждани, предава "Радио Китай".
От самото начало на епидемията китайският лидер Си Дзинпин определи превенцията и контрола за „общонародна война", подчертавайки, че животът и здравето на хората са основен приоритет, но тяхното запазване зависи от усилията на всички. В послание от 30 април до служителите на компания „Юенфан" в Джънджоу китайския лидер посочва: „Величието се ражда от обикновения живот, героите са част от народа". Пред лицето на болестта, от медиците на първа линия до доброволците, участващи в превенцията и контрола, от чистачите, куриерите до работниците в заводите за медицински материали, десетки хиляди трудещи се работиха денонощно на своите постове, демонстрирайки за пореден път онова, за което Си Дзинпин спомена преди време в разговор с чуждестранни лидери: „Китайският народ ни дава сила и увереност да овладеем епидемията, а обикновените китайци са истинските герои".
Във войната с новия коронавирус няма наблюдатели, а целият народ работи с пълни сили, за да се справи с епидемията. Примерите за това са безбройни: учителят по музика от основно училище в Ухан Хуа Юхън, който стана доброволно шофьор, мереше температурата на хората, пренасяше материали за временна болница; пекинчанинът Гао Джъсяо, който бе поставен на корицата на „Таймс" заради изключителното усещане за мисията си на фона на епидемията; 15-те работници във фабрика за маски в Нанкин, които произвеждаха по 80 000 бройки на ден и още много други. Чрез тях и това, което те направиха светът може да разбере как и защо Китай успя да овладее COVID-19.
Съветникът към СЗО Брус Елърд заяви емоционално, че китайските доброволци наистина са на първите линии при защитата и на своите съграждани, и на целия свят. А списание „Таймс" коментира: „Ако не бяха куриерите, които не престанаха да работят в опасните условия, много семейства щяха да останат гладни, а пациентите нямаше да получат необходимите средства за лечение".
В момента, с непрекъснатото подобряване на ситуацията бързо се възобновява производството в цял Китай. Към 14 април 99% от големите промишлени предприятия са отворили и 94% от работниците са се върнали на работа.
По план тази година Китай трябва да изпълни две важни цели в социално-икономическото развитие – ликвидиране на абсолютната бедност и изграждане на общество със средно ниво на благосъстояние. Епидемията е сериозно предизвикателство за икономическото развитие, но чрез единство и общи усилия милиардният китайски народ ще преодоле всички трудности.