В епицентъра село Стряма размести керемидите, леят си куршум
Пловдив преживя кошмарен 1-ви май, ударен от силен трус 4,5 по Рихтер. Жертви и пострадали хора няма. Но има частични разрушения. Необитаема 2-етажна къща на ул. "Георги Мамарчев" в подножието на Стария град, се килна на една страна. От нея паднаха тухли и керемиди, а от съседните сгради - парчета мазилка.
Кметът Здравко Димитров информира премиера Бойко Борисов за обстановката. "Два пъти разговаряхме по телефона. Министър-председателят се интересуваше каква е ситуацията, има ли щети. Уверих го, че няма", каза пред "24 часа" Зико. Борисов му заръчал "да държи положението" и ако има проблем, да го търси. Самият кмет сподели, че той лично не е усетил нищо. В първите минути на труса обаче се появиха в социалните мрежи съобщения за ранени и жертви. От полицията веднага опровергаха спекулациите.
Паника в Пловдив обаче имаше, особено сред живеещите по високите етажи.
"Чу се бучене, раздрънчаха се чаши и чинии, доста залюля. Беше за няколко секунди, но силно се усети", не бе на себе си Веселина Стоева, която живее на 8-ия етаж в кв. "Христо Смирненски".
Областният управител Дани Каназирева призна пред "24 часа", че също се е стреснала. Трусът я заварил вкъщи на 5-ия етаж. "Беше страшно", разказа тя.
Час след природния катаклизъм стана ясно, че няколко комина са паднали на различни адреси в града. Роми от "Столипиново" пък се оплакаха, че в техния панелен блок на ул. "Сокол" се появила голяма пукнатина. На място кметът изпрати екипи на "Жилфонд". Отидоха и полицаи и пожарникари. Оказа се обаче, че е паднала мазилка от въпросния блок.
Жители на Пловдив, които са били по улиците, твърдят, че не са усетили люлеенето.
В село Стряма обаче, сочено за епицентър на труса, всички са се стреснали. То е на 18 км североизточно от Пловдив.
"Земетресението беше силно, но кратко. Първо се чу гръм. Помислих, че е мълния, защото прогнозите бяха за буря. Но като разлюля какво е", разказа през "24 часа" кметът Васил Черпелийски.
Той обядвал вкъщи със семейството, когато се случил природният катаклизъм. "Какво става", попитала уплашена жена му. Управникът й отговорил, че тове е силен трус. 6-годишният им син толкова се стреснал, че се разревал. Наложило се родителите да му обясняват, че такива неща стават в природата, но отминават. Малкият обаче дълго време не могъл да се успокои."Хубаво, че се случи през деня, иначе ако беше станало в 2 часа през нощта, паниката щеше да е страшна", добави Черпелийски.
Кметът заяви, че в селото няма разрушения. Негови съселяни му съобщавали единствено за счупени чаши, чинии и паднали предмети. По-късно обаче някои установиха, че керемидите по покривите им са разместени. "Ходих да поправям на приятел. Има тук-там и срутени комини", каза Николай Наневски. Той и няколко мъже оживено коментираха пред един от хранителните магазини.
"Доста силно си беше, няма какво да се лъжем", каза Наневски.
Най-уплашена бе продавачката Иванка Агова."Земята мърдаше отдолу нагоре. Почувствах игли в краката. Тръгнах да бягам от магазина, но се върнах да крепя бутилките по рафта, които се раздрънчаха и буквално затанцуваха", описа тя.
По думите й първо се чуло бучене,а после гръм и всичко се залюляло. Хлябът се свлякъл от щанда, кърпички и по-леки стоки изпопадали на земята. Кучетата в селото се разлаяли, добитъкът започнал да мучи.
В това време собственичката на магазина Мария Стоянова тръгнала да крепи стоката в склада. Жената твърди, че не се изплашила, защото 20 г. е живяла в Гърция на полуостров Коринт, където често люлеело. Работничката й Иванка обаче е категорична, че ще ходи да си бае за уплаха.
И други жители на селото са стреснати сериозно. 23-годишната Петя Гиева, която е от Стряма, била в дома на съпруга си в Раковски, когато земята се размърдала. "Доста ни залюля. Бяхме седнали с приятелка и мъжа ми в апартамента на 3-ия етаж. Стъклената маса с чашите върху нея тръгнаха на една страна. Докато се усетим какво се случва, спря", описа тя. Петя твърди, че след труса се е паникьосала, когато осъзнала какво точно се е случило.
В близкото село Калековец също има паднали комини, както и пукнатини на тавани и стени на по-стари къщи. Щетите обаче са незначителни.
Мнозина жители на Пловдив и областта си спомниха за големия трус през 2002 г. Тогава епицентърът беше в село Крумово, където масово изпопадаха комини при магнитут от 4,3 по Рихтер. Разликата със сегашното е, че онова беше вертикално, което нанася по-големи поражения.