90 млн. по-малко са влезли в хазната след заразата и извънредното положение
Кметът на София Йорданка Фандъкова предложи бюджетът да се свие с 23,4 млн. лв. и предупреди, че през юли ще има нова актуализация.
Сметките се ревизират заради спадналите приходи в общинската хазна след заразата и въвеждането на извънредното положение - 90 млн. лв. по-малко са влезли през първите 4 месеца на годината спрямо 2019 г. Очаква се част от тях да бъдат наваксани през втората половина на годината заради удължените срокове за плащане на данъци и такси.
С 12,1 млн. лв. се намаляват очакваните данъчни приходи, а с 11,3 млн. лв. - тези от такси. С 12,8 млн. лв. по-малко ще са парите за текущи разходи и с 13,3 млн. лв. - средствата в инвестиционната програма.
Фандъкова подчерта, че не става дума за спиране, а за забавяне на проекти. Втората онлайн сесия на местния парламент одобри свиването на бюджета с гласовете на ГЕРБ, СДС и “Патриоти за София”.
Актуализацията има 3 основи цели - да гарантираме финансовата стабилност на общината при намалените приходи, да гарантираме средствата за стратегически обекти като метрото, вътрешния ринг, строителството на детски градини и работата на най-засегнатите сектори - градския транспорт, социални дейности, здравеопазване, обясни Фандъкова.
1 млн. лв. повече обаче ще има за видеонаблюдение, за да се гарантира сигурността на столичани.
Водещи икономисти, които кметът покани в експертен съвет, допускат, че спадът на приходите може да продължи и през 2021 г. Затова Фандъкова предупреди, че трябва внимателно да се планират средствата, за да продължат инвестициите в града, без да се стига до дефицит. И допълни, че няма да допусне “политически и партийни упражнения” на тема “бюджет”, защото финансовата стабилност на общината е ключът към развитието на града.
Със 7,3 млн. лв. ще са по-малко парите за инфраструктурни обекти и затова само ще се подготвят проекти за “Чепинско шосе”, транспортния тунел на НДК, локали на северна скоростна тангента и улици в местността Къро.
Къде се режат средствата?
- минус 3,2 млн. лв. за център за биомаса, завода за преработка на едрогабаритни отпадъци и рекултивация на “Суходол”.
- минус 1,9 млн. лв. за ремонт на градини и паркове. “Заимов” и градината “Св. Георги” ще се обновят през 2021 г.
- минус 400 000 лв. за разширяване на Централни гробища
- минус 500 000 лв. за изграждане на дубльора на левия владайски колектор
- минус 500 000 лв. за издръжка на СОС
- минус 550 000 лв. за “Зелена София”
- минус 150 000 лева за “София - европейска столица на спорта”
На онлайн сесията кметът повтори на съветниците, че в капиталовата програма няма проекти на Фандъкова или на районен кмет, след като кметът на “Овча купел” Ангел Стефанов от “Демократична България” я обвини, че отменя ремонта на улица “Народно хоро”.
“Това са проектите на София. Ако някой може да каже, че това са негови проекти, мисля, че аз имам най-голямо право, защото лично съм възложила и защитавала и двата. Прочетох обвиненията за политическа саморазправа с районни кметове, които не са от ГЕРБ. Улица “Народно хоро” е в капиталовата програма по мое искане. Районният кмет обаче настоя ремонтът да се прави по регулация, за да станат по-широки тротоарите. Трябва да се отчуждят още 10 имота. Затова обектът се отлага за 2021 г.”, обясни кметът своето решение.
След като получила уверение, че процедурите ще приключат в срок, оставила за 2020 г. ремонтите на улиците “Н. Коперник” и “Ат. Узунов” в “Слатина” и се отказала от първоначалното намерение да се отложат за 2021 г.
“Не, защото кметът на “Слатина” Георги Илиев ми е по-симпатичен и слуша рок като мен, а защото обектът може реално да стартира това лято”, уточни тя и добави, че София “не се дели на партийни владения”.
БСП не подкрепи актуализацията, защото липсвали допълнителни средства за здравеопазване, а със 7 млн. лв. се намалявали парите за ремонти в кварталите.
“Фалшива новина е, че се намаляват - през 2019 г. са били 38 млн. лв., тази дори и с намалението сега ще са 43 млн. лв.”, обори БСП шефът на комисията по финанси Георги Георгиев от ГЕРБ.
Независимият Борис Бонев от “Спаси София” предупреди, че ключови за излизане от кризата са средствата за инфраструктура и строителство и те не бива да се намаляват.