Борисов: И Кристин Лагард е с такава, 22 млн. лева ще инвестира държавата
Инвестиция в нова производствена линия на БЦЖ ваксината обяви премиерът Бойко Борисов при посещение в Националния център по заразни и паразитни болести в сряда. Шеф на центъра е проф. Тодор Кантарджиев, член на националния щаб срещу коронавируса.
Общо 22 млн. лева ще се вложат в три проекта на държавната фирма “Бул Био”, обеща Борисов. Той отиде в центъра заедно с финансовия и със здравния министър.
Първият проект е за новата линия на стойност 10,8 млн. лв., което ще позволи удвояване на производството до 4 млн. ампули. Имаме нужда от мощности не само за нас, но и за съседните държави, обясни проф. Кантарджиев.
Управителката на Европейската централна банка
Кристин Лагард
споделила на
Борисов, че се
чувства сигурна,
защото има
българска БЦЖ ваксина, разказа премиерът. България е основен доставчик, на тази ваксина разчита УНИЦЕФ за цял свят.
Държавата ще финансира и изследване на влиянието на ваксините върху коронавируса. Според една от хипотезите на учените новият патоген поразява по-малко страните с такава масова ваксинация.
7,3 млн. лв. ще се инвестират във втория проект - за разширяване на производството на човешки кръвни продукти. Сумата е за нова апаратура. Сега производството на човешки кръвни продукти е губещо за държавното предприятие, но трябва да се запази, защото българските лекари разчитат на него, обясни шефът на “Бул Био” Румен Кофинов.
Сега се вижда “как
един вирус и
един микроб
може да
унищожат света
буквално -
и финансово, икономически и с повече човешки жертви, отколкото във Виетнамската война”, подкрепи премиерът инвестициите в наука.
Третият проект е за възстановяване на производството на хиперимунна животинска плазма от коне, която се използва за приготвяне на серуми срещу змийска отрова, дифтерит и тетанус. България можела да излезе на световните пазари, ако се възстанови това производство, а нужната сума е 4,2 млн. лв., посочи Кофинов.
“Аз съм я предупредил Деси Танева (министърката на земеделието - б.р.) да провери къде имаме конни бази, оборудвани - ще дадете изискванията и спецификация на конете, трябват около 40 коня. За природозащитниците - конете не умират.
Взема
им се кръвта,
така както
на нашите
кръводарители,
инжектират се,
минават там
еди-колко си дни
и кончетата
отиват да си
пасат
пак живи и здрави. Така - на Деси Танева даваш това, което искаш, и съответно в рамките на седмица да почнем да събираме конете, базата, дезинфекции на хората, които се занимават. Да се провери държавен конезавод има ли. Те салами купуват да правят от тях, от Италия ги внасят, така че да се намерят най-добрите животни за тоя серум!”, разпореди Борисов.
Единственият конезавод у нас за добив на такава кръвна плазма не покриваше евростандартите, влезли и в Закона за ветеринарно-медицинската дейност. Проблемът е забраната това да се извършва паралелно със селектиране и продажба на чистокръвни породи.