Докато целият свят е обхванат от различни ограничителни мерки заради новия коронавирус, Швеция отказва да въвежда тежки ограничения на държавно ниво, доверявайки се на съзнателността на гражданите, пише британското издание The Times.
Много барове и ресторанти все още са отворени, въпреки че обслужват само на маси и приемат максимум 50 души.
С увеличаването на смъртността обаче правителството предупреди, че неспазването на социалната дистанция ще увеличи ограниченията до затварянето на обществените заведения. Желаейки да не излизат извън рамките на закона и в същото време да спасят нощния живот на града, в Малмьо са решили да провеждат концерти със социално дистанциране: например, в местното заведение Plan B вече пускат само по 40 души.
„Хората смятат, че Швеция е дива, но това не е така“, споделя с изданието един от собствениците на заведението Карло Еме, който пристига в шведския град от Верона преди 12 години. „В Италия това никога няма да проработи: хората там не биха се вслушали в препоръките. В Швеция обаче действително спазват всичко. Тук си има социално дистанциране и от преди вируса“. По неговите думи в момента Plan B преживява с около 30% от обичайния си доход, пише "Фокус".
Петимата постоянни служители продължават да работят, но са освободени временните бармани. Благодарение на тези мерки, счита Еме, клубът може да оцелее почти всякакъв период, докато в другите страни развлекателната индустрия я очаква колапс.
Кореспондентът на Times присъства на един от концертите в Plan B. Изпълнението на местната пънк група Spader Kung в петък беше почти единственото в Европа за уикенда. Вместо да се тълпят около ръба на сцената, публиката се разпръсна из цялата зала, въпреки че една двойка продължи да се прегръща страстно около пожарния изход.
„Не се страхувам, че ще се заразя с вируса“, отговори на въпроса на журналистката 19-годишната студентка Елен, пускайки партньора си. „Не се чувствам болна и нямам симптоми“. Въпреки това тя признава, че се старае „да се държи на разстояние от другите хора“
След концерта студенти и татуировчици седнаха на масите, за да пият мохито и евтина бира.
Изданието отбелязва, че в първите слънчеви дни на пролетта, изглежда, те не се тревожиха много за вируса, който зарази 18 хиляди шведи, а над 2150 души починаха. Повечето млади хора казаха, че стоят далеч от бабите и дядовците и се наслаждават на свободното време.
По думите на 21-годишната Ема тя не е виждала възрастни от няколко седмици, а сред приятелите й едната половина са притеснени, а другата е по-спокойна за ситуацията. Ема и приятелите й не седят у дома, но все пак започнаха да излизат по-малко с настъпването на пандемията.
Довършвайки напитките си по залез слънце, компанията обсъди стратегията на Швеция за борба с коронавируса. Според кореспондента на британския вестник шведската младеж изглежда се доверява на главния епидемиолог на страната Андерс Тегнел, който се превърна в известна известност заради неприветливия си и невъзмутим външен вид.
Решението на Швеция да предприеме различен подход към проблема противоречи на „закона на Янте“ - скандинавския манталитет, който забранява да се открояваш. Ани, една от компанията, отбеляза, че ако шведската стратегия успее, първата жертва ще бъде „законът на Янта“. „Ще бъдем толкова доволни от себе си“, добави момичето.
Въпреки това с нарастването на смъртните случаи мнозина започват да мислят, че Швеция може да е направила фатална грешка в своите преценки.
От страниците на вестници учените критикуват политиката на Министерството на здравеопазването, която струва живота на хората, особено в старческите домове. Междувременно държавата твърди, че страната е достигнала плато на разпространението, но с появата на горещината някои се страхуват от рязко увеличение на заразените поради неспазване на правилата от любителите на нощния живот. По този начин, пише The Sunday Times, бъдещето на Plan B и други клубове може да зависи от способността им да установят социална дистанция, като същевременно продължават да провеждат публични събития.