Ниски цени ще има поне до юни, но и след това не се очаква значително поскъпване
Сривът на петрола през последните седмици доведе до рязко поевтиняване на горивата по света и у нас.
Поради това в момента те са най-евтини от 4 години насам. Според проверка на “24 часа” по големите вериги литър диел се продава за 1,84-1,87 лева, а бензинът е с 10 ст. под тези нива. За последно такива цени е имало в края на март и началото на април 2016 г. В част от малките бензиностанции литър от двата вида горива се предлага и под 1,50 лева.
В сравнение с началото на март, когато започна поевтиняването на петрола, бензинът и дизел са поевтинели с близо 50 ст.
Евтини горива ще има поне до юни, показват повечето прогнози на експерти от петролния бранш. Защото поне още месец не се очаква съществена промяна в котировките на петрола. Те може да започнат да се качват от следващия месец, когато трябва да влезе в сила споразумението за намаляване ан добива.
Русия и Саудитска Арабия обаче е малко вероятно да направят големи съкращения преди 1 май. Страните производителки, които не са членки на ОПЕК, също не реагират достатъчно бързо. Производството в САЩ не е намаляло осезаемо, показват данни на Информационната администрация по енергетика.
В същото време запасите от нефт не намаляват. Например поне до юни се очаква да е запълнено хранилището в Центъра за дистрибуция на петролния пазар в Къшинг. Операторът Enegy Transfer LP търси начин да освободи място от тръбопровода си в Тексас, за да съхранява 2 млн. барела петрол.
Петролните продукти се слагат дори на шлепове. В северозападния хъб за преработка и съхранение в Европа все още има място за запълване, но експертите в бранша казват, че повечето от оставащия капацитет вече е резервиран.
Солните пещери в Швеция и други скандинавски страни или са пълни, или са запазени за тази цел.
Бавното намаляване на добива и пълните складове показват, че поне още един месец няма да има осезаема промяна в котировките на петрола. А това означава, че не се очаква и покачване на горивата. Дори първоначално ще има понижение, тъй като все още не са калкулирани последните спадове при нефта.
Заради ограниченията за пътуване и спрения туризъм в извънредното положение тази година не се очаква и да има традиционното лятно покачване на цените на бензина и дизела, което се наблюдаваше досега заради по-голямото търсене. Според повечето експерти горивата у нас ще останат в следващитге няколко месеца под 1,90 лв. лева за литър.
Ниската им цена е в полза на потребителите, но ще донесе значителни загуби за бюджета. Очакванията на финанасовото министерство са, че само от ДДС приходите ще са с 350 млн. лв. по-ниски през тази година.