Често с премиера стигаме до сериозни спорове
Отпускането на мерките в този момент е парадоксално, защото кривите на заболеваемост в другите страни, където говорят за разхлабване на мерките, са прехвърлили платото и вървят надолу, а нашата крива върви нагоре. Сега имаме втори пик. Изживяхме първи малък пик около началото на април, след което заболеваемостта слезе отчетливо и в последно време се катери сериозно.
Това коментира председателят на Националния оперативен щаб ген.-майор Венцислав Мутафчийски по Нова телевизия, с което още веднъж изрази несъгласието на щаба с намеренията на премиера Бойко Борисов за разпускане на мерките. Първата от тях вече е факт, като от утре вече се разрешава влизането в парка, основно за родители и деца.
"Най-големите опасения за парковете са събирането на големи групи млади хора с бири в ръка или на майки с деца, което е събиране на повече от двама човека и това създава опасност за разпространение на вируса", обясни мотивите си той.
Според него всяко разхлабване на мерките неминуемо може да доведе до ръст на заболеваемоста.
"Това винаги е било предмет на обсъждане с изпълнителната власт, включително и с премиера. Често стигаме до сериозни спорове. Веднъж ние налагаме своето мнение, друг път разглеждаме аргументите и на премиера. Но трябва да се знае, че който и да обявява радостната новина за разхлабването на мерките, трябва да завършва с изречението, че това се прави с ясното съзнание, че може да доведе до ръст на заболеваемостта", категоричен е проф. Мутафчийски.
Така било и в Германия, даде пример той. Говори се по този начин, но същевременно се гради нова болница на мястото на стадион, допълни генералът.
Въпреки несъгласието си с разхлабването на някои мерките обаче, от щаба били съгласни с това, че дори и в условия на коронавирус животът не може да спре и трябва да се направи опит за нормализирането му.
Според него най-реалистичният вариант за връщането на учениците в клас е края на май, при това само на по-големите, на които им предстоят матури и кандидат-студентски изпити.