„Ключовото е не къде ходиш, а как се държиш. Рискът се появява, когато хората се събират по много на едно място... Не е въпросът във формата, важно е съдържанието. Трябва все още да се държим. Ако сега отпушим нещата, ще се обезсмислят всички жертви, които са направени до момента“. Това каза пред БНР главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.
Той отново подчерта, че основното, към което страната ни се стреми, е да не се смачка здравната система и всеки, който има нужда от лечение, да може да го получи:
„Продължава нарастването на случаите, но с умерен темп. Развитието на епидемията е контролирано, така че здравната система да може да поема новите случаи. Достигнахме около 1000 теста на ден. Вероятно ще се увеличава тази бройка, защото се включват още нови лаборатории. Ние приветстваме това, стига да има достатъчно тестове... Готовността на здравната система е коренно различна отпреди месец и половина - два. Най-вече като готовност на колегите да работят с това заболяване. Първоначалният стрес и страхът бяха големи, сега една по една болниците се научават и разбират, че това е лечимо и може да се помогне на много хора“.
„Към момента мерките в България са от най-леките от всички страни на Балканите. Ключовото е отварянето на парковете за семействата с деца... Твърде строгите мерки трябва да бъдат с ограничен характер, защото няма как, а и не трябва да се спира животът. По отношение на излизане от градовете може да се мисли режимът да контролиран, но значително по-облекчен“, допълни Кунчев.
Д-р Ангел Кунчев обяви, че по-рано днес с министъра на образованието е обсъдена идея как да бъде решено приключването на годината особено за 7-и и 12-и клас, където е ключово учениците да минат през определени изпити. Д-р Кунчев посочи, че има начин това да стане при минимален риск.
Той призна, че не е оптимист по отношение на ваксините, тъй като вирусът има особености, които вероятно ще направят производството на ефективна ваксина не толкова лесно.
„Продължавам да мисля, че има възможност за самоограничаване на епидемията. Трябва да го видим на практика. Никъде досега не сме имали случаи вирусът да се наблюдава в условия на съвсем летни температури, среднодневни над 25-26 градуса, сухота на въздуха, което обикновено са фактори, които влияят на респираторните вируси и ограничават разпространението им в значителна степен“.
По думите му, ако България успее да задължи да е в последната петица от страни с най-малко случаи и с най-малко жертви, това ще бъде голям успех:
„Нещата вървят към постепенно ограничаване. Ако късметът и климатичните условия са с нас, аз съм оптимист, че в рамките на до два месеца ситуацията ще се промени коренно“.