Националният оперативен щаб не препоръчва никакво разхлабване на мерките за спазване на социална дистанция.
Това обяви началникът на щаба ген. Венцислав Мутафчийски, след като в събота премиерът Бойко Борисов обясни, че иска разхлабване на режима.
Не знаем как отварянето на малки хотели и къщи за гости ще се отрази на психическото здраве на нацията, но със сигурност ще увеличи епидемиологичния риск, коментира Мутафчийски по повод искането на министър-председателя да бъдат отворени поне малките хотели, където хората можели едновременно да почиват и да спазват социална дистанция.
В началото на април минахме през един пик на заразата с COVID-19, в момента преминаваме през втори пик, категоричен бе Мутафчийски.
"В последното денонощие Гърция има 16 нови положителни за коронавирус, в България са 56. Но сравнете как в Гърция изкараха Великден и как беше в България", коментира шефът на щаба по повод думите на Борисов, че правителството е очаквало много по-фатални резултати от пътуванията по Великден и сегашните дават основание да се мисли за разхлабване на мерки. В Гърция за Великден бяха затворени всички църкви с решение на правителството, бе забранено и каквото и да било напускане на градовете. В България храмовете останаха отворени, а ограничение в напускането имаше единствено за София и то, след като 90 000 автомобила излязоха от столицата преди налагането на по-строгия режим.
56 са новоустановените случаи на коронавирус в България за последното денонощие като общият брой става 1290, от които 1030 са активните, 205 са оздравелите, а 55 починалите. В болници се лекуват 292-ма души с COVID-19.
"Дали очакванията ни са били да имаме стотици заразени на ден ии не, няма значение. Факт е, че възникват огнища с голям брой заразени хора в тях и само благодарение на бързата реакция и добрата работа на регионалните здравни инспекции тези огнища се ограничават бързо", каза още Мутафчийски. Новото огнище, открито от изследванията е в дупнишкото село Ресилово и Сапарева баня с 13 заразени и е свързано с работа в ТЕЦ "Бобов дол", обясни той.
Не е важно какъв дял от населението са тези 1290 заразени, а това дали издържа здравната система. В София вече половината легла са заети, във Видин има проблем с осигуряването на достатъчно медицински персонал, каза още Мутафчийски. И даде пример с Германия, където зарази планираното разхлабване на мерките се предвижда създаването на полеви болници в спортни зали.
Националният оперативен щаб не препоръчва и отваряне на училищата, защото това също увеличава риска за разнасяне на заразата, стана ясно още от думите на Мутафчийски. Дали да работи образователната система също е сред темите, повдигнати в събота от премиера Бойко Борисов.
В света има два варианта за образованието. Първият е да се отворят детските градини и училищата за най-малките ученици, за да могат родителите да ходят на работа. Вторият е да учат само най-големите, защото им предстоят изпити, а и са по-дисциплинирани и могат да спазват мерките за носене на маски, дезинфекция и спазване на дистанция, обясни ген. Мутафчийски. Който и да бъде избран се препоръчва да се учи на по-малки класове и двусменно, допълни той. И при двата варианта обаче резултатът ще е естествено разнасяне на заразата, коментира Мутафчийски.
От кметовете зависи кога ще бъдат отворени парковете, след като днес бъде проведено учение за налагане на режим в тях, допълни още шефът на оперативния щаб.
Щабът започва тази седмица срезово проучване в Пловдив, където ще бъдат тествани 500-1000 души, за да се търсят антитела, обяви пък главният държавен санитарен инспектор Ангел Кунчев. Според него това изследване ще даде точна картина за цялата страна като очакванията са да бъдат открити между 2 и 5-6% болни или преминали през коронавируса.