Един от най-колоритните брифинги на министър-председателя и историята на 23-годишния репортер на “24 часа”, влязъл за първи път в Министерския съвет
Митьо Маринов, най-младият репортер на “24 часа”, получи гръмовно кръщение в Гранитната зала на Министерския съвет в четвъртък вечерта.
Бойко Борисов, за когото очевидно 23-годишният журналист бе абсолютно непознато лице сред колегите - повечето от които са вероятно на възрастта на родителите на Митьо, го насече като “зеле на ситно”. Премиерският гняв бе провокиран от въпрос, който той първо не чу, а после реши, че “някой друг изпраща на телефона” и младежът пита. Борисов го направи пред няколко телевизии и доволни репортерки, които заради заразата в последните седмици се събуждат в 8,30 часа сутринта с генерал Мутафчийски, а за късмет - в някой ден от седмицата заспиват с нощни пресконференции с участието и на премиера.
Бойко Борисов обаче получи неочаквана реакция от Митьо Маринов, който все пак успя да зададе двата въпроса, подготвени от него внимателно заради първото му участие в пресконференция на министър-председател. Направи го по незабравим за репортера и НСО начин, който ще проследите по-долу.
В този четвъртък Митьо Маринов на два пъти стигна до Министерския съвет, за да отрази пресконференцията на Бойко Борисов след онлайн заседанието на лидерите от страните-членки на Евросъюза, на която бяха обсъдени общи мерки за излизане от кризата заради коронавируса.
Първият брифинг бе отложен заради тежките разговори онлайн, а журналистите, дошли за втория тур, правеха залагания дали няма да чакат до 23 часа.
Нашият човек първо огледа Гранитната зала, която го впечатли с размерите си. Огромна. После отбеляза дисциплинираността на десетината колеги - всички седнали през 2 метра разстояние и със задължителните вече до 13 май маски на лицата.
20,15 ч. - премиерът Борисов застава пред медиите.
Митьо натиска нервно червеното бутонче няколко пъти, но опитните репортерки задават вече по един, два, три... А при Илияна Беновска - и повече въпроси.
“Вероятно ме виждат само като намигаща червена светлинка”, притеснен е Маринов, който все пак е дошъл да пита и вижда, че без да усети, са минали вече 15 минути от 52-минутния брифинг.
20,49 ч - нашият човек взема думата:
- Г-н Борисов, да ви върна на европейска тематика. България подкрепя ли вземането на общ европейски заем, след като по предварителни оценки страната ни ще връща повече, отколкото ще ползва заради ниските нива на засегнатост от коронавируса?
- Какво ще направи повече, не ви чух?
- Да връща повече, отколкото всъщност ще ползва.
- Не ви разбирам.
- България подкрепя ли вземането на общ европейски заем?
- С цялото ми уважение към вас, оставете си телефоните. Не е честно, пишат ви, четете си от телефоните и ми задавате въпроса.
Ако Борисов мисли, че Митьо Маринов се е отказал да пита - е добре, че не познава нашето момче. То твърдо е решено да получи отговорите, за които е влязло в Министерския съвет. Нищо, че 52-минутният брифинг е приключил, камерите са угасени, а репортерките - уморени.
Маринов се насочва към премиера, стига на два метра от него, когато изскача НСО и пита: “Вие къде?” Репортерът вдига ръце и обяснява: “Само ще питам!”
Колегията вижда, че нещо с “24 часа” се случва и това винаги е интересно. Борисов също забелязва дисциплинирания сблъсък между гардовете и младежа. Приближава се - с леко свалена маска под лицето подава ръка. Митьо решава, че това е шансът му да се представи за първи път на премиера, и също с полуразкрито лице протяга ръка...
В този момент НСО предупреждава с цялата строгост на една премиерска охрана:
“Ръцете долу, маските горе!”
Бойко Борисов и Митьо Маринов си докосват лактите за поздрав по идея на премиера и крака по предложение на Митьо. “В интернет ми се смеят, че ми стърчали ушите от маската”, казва премиерът. След което дисциплинирано застават на разстояние. Първият чува въпросите на втория и отговаря.
Премиерът: ЕС ще ни даде да
сме по-гъвкави и пренасочваме
пари към социални мерки
от оперативните програми
- Г-н премиер, има ли изчисления, ако в следващата многогодишна финансова рамка има фонд заради заразата, това с колко ще намали размера на структурните и кохезионни фондове в България?
- Част от програмите ще можем да ги орязваме в наша полза. Засега трудно ще ни даде някой повече пари. Бюджетът е по-малък, след като Великобритания излезе. За целта според мен ще ни дадат по-голяма гъвкавост от различни оперативни програми да прехвърляме пари към повече социални мерки. Кохезионната политика не трябва да се спира, защото и това ни е социална мярка. Хиляди работят в строителството. Като спреш кохезионната политика, това означава жп, магистрали, всичко това да спре, а не можем да си го позволим.
- България подкрепя ли вземането на общ европейски заем, след като по предварителни оценки страната ни ще връща повече, отколкото ще ползва, заради ниските нива на засегнатост от коронавируса?
- Ние подкрепяме да имаме кохезионна политика и по европейски бюджет това, което сме договорили, да не е по-малко. Гъвкавостта на фондовете ще даде възможността да излезем от кризата. После икономиката ще дръпне много силно напред след кризата. Дотогава ще наваксаме. Важно е сега да запазим хората живи. Това е най-важното.
Борисов: Като тиловак съм станал
Кристалина Георгиева (директорът на МВФ) ми се обади, като беше чула за суапа с ЕЦБ, и вика: Тази вечер на мека пухена възглавничка сладък сън ще спиш
Ето какво още каза премиерът на брифинга в четвъртък вечерта:
- Обади ми се Кристалина Георгиева, след като беше чула за суапа с ЕЦБ (това е линия, която Европейската централна банка ни предостави и тя ни гарантира ликвидност в чужда валута при необходимост), и вика: “Бойко, тази вечер на мека пухена възглавничка сладък сън ще спиш. Спокоен!” Така ми го каза. Викам: “Криси, Христос воскресе! И ти да си жива и здрава!”
- (Към журналистите) Първо ви водих в тъкачници, да ви покажа как се тъче платът. После в шивачници да ви покажем как се шие. После намерихме мембрана, докарахме. После намерихме лепило от Германия, докарахме. Като тиловак съм станал.
- Дали сме миналата година (за медицински екперименти) минимум 80 млн., по памет. Плюс-минус, но не са по-малко.
- Въпрос: Предложението на Сасоли (председателят на ЕП - Давид Сасоли) за общ европейски отговор за спасяване от кризата, нашият какъв ще бъде?
Отговор на премиера: Кисело мляко и розово масло.
Въпрос: Шегувате се, нали?
Отговор: Шегувам се, разбира се.
- Ако ме поканят, ще отида (отговаря, след като няколко пъти сякаш не чува за какво точно ще го вика Корнелия Нинова в парламента). Стига да се съберат депутатите. Депутатите са в карантина. Не са ли в карантина депутатите? Или те са извънземни и за тях не важи карантината?
- (За създаването на суап линия) ЕЦБ е казала: “Толкова ви вярваме, че ако такова нещо стане, вие ни давайте левове. Вашият лев е като нашето евро. Колкото искате, толкова евро ще ви изпратим.” Да не говорим, че печатницата на евро е в България, в София. Така че няма и да ни ги пращат, направо ще отидем да си ги вземем.
- В Испания можеш да отидеш до магазина и толкоз. В България можеш да отидеш 46 пъти, ако искаш, до магазина днес. Може да не се спреш.
- Пищят кански държавите за релокация. Напълнени с мигранти, а наникъде не могат да ходят. И нашите съседи Малта, Кипър, Гърция.
- (След като БСП сезира Конституционния съд за спорния закон, позволяващ полицията да следи поставените под карантина чрез телефона.) Уважаемия колега Зарков го слушах. Ма, леле майко. Някой щял да ги подслушва или проследява. Някой го интересува къде ходят...
- Още не съм видял от ролс-ройсите някой да продаде или да го заложи.
- Като знам българите как обичат да пътуват, то няма да ги свалим от самолетите.
- Ценно ми е здравето. След това ще си изберете друго. Ще ви фалират пак и ще стигнем пак наново.
- (След много въпроси от журналистите) Надявам се, че не ни давате наживо да сме ви прекъснали програмите, да ми се сърдят хората, че им загубвате времето, телевизонното. Да бъдем кратки, че някои искат да си гледат филми, предавания. Просто ми се изнервят, а аз стоя тук заради вас.
- И аз искам да падне извънредното положение, защото работя без заплата. Като падне, ще ми върнат заплатата.