Много хора се връщат към предишни отношения в търсене на сигурност
Холивудските звезди Деми Мур и Брус Уилис нагорещиха социалните медии със снимка, на която отново са заедно. Двамата актьори са по пижами в компанията на трите си дъщери и техните гаджета. Групата е избрала затворнически десен, явно намек, че спазват въведените в САЩ мерки за социална изолация заради коронавируса. Оказва се, че те са се събрали да живеят заедно по време на епидемията, както правят много фамилии по света.
Деми и Брус бяха женени 13 г. и се разделиха преди почти двайсет. Оттогава и двамата имаха различини връзки и нови семейства, но запазиха приятелските си отношения. Актьорът присъства на сватбата на бившата си съпруга с колегата им Аштън Къчър през 2005 г. Деми върна жеста миналата година, когато Брус поднови обета си към своята нова жена Ема Хеминг, с която имат две дъщери.
Тя обаче не се вижда на снимките със затворнически пижами, но пък под една от тях е написала: “Малко могат да носят с достойнство този цвят – вие сте отличен отбор". По-късно стана ясно, че 41-годишната Ема е решила да се самоизолира отделно с дъщерите си, за да може да им помага да продължат образованието си онлайн. А Брус е с Деми и по-големите си деца, за да направят по-поносим “затворническия” си живот.
Стратегията им явно работи, тъй като компанията непрекъснато публикува доказателства как се забавлява. На една от снимките всички четат една и съща книга за взаимопомощ в кризини ситуации. Видео показва как Брус обръсва главата на 26-годишната си дъщеря Талула по същия начин, по който майка й Деми го прави за запомнящата си роля във филма "Редник Джейн". И въпреки че доста хора ги критикуваха, че са се събрали да се веселят в това трудно време, много се изказаха и положително за стореното, тъй като малко фамилии успяват да останат сплотени с вече пораснали деца.
Англичанката Джен се връща в родния си дом в началото на карантината, след като преди 15 г. го е напуснала, за да се омъжи. Тя има здравословен проблем, който я поставя в групата на уязвимите на коронавирус. Нейният съпруг е полицай в Лондон и е принуден всеки ден да се среща и общува с много хора. Затова 37-годишната жена отива с двете им деца при своите родители. “Баща ми определи някои шеговити правила, за да запази своя ред, като започна да товари децата с различна домакинска работа. Засега това работи, но неминуемо ще се стигне до моменти на напрежение, когато клаустрофобичното чувство надделее над останалите емоции”, казва Джен пред Би Би Си.
Редица студенти също са постъпили като нея, за да спестят разходи за квартира и храна, след като не се очертава университетите да възстановят лекциите си до края на тази учебна година. Сред тях е 19-годишният Кевин, който се връща в Северна Ирландия при своята приемна майка. Тъй като тя е над 70 г., той трябва да живее затворен само с нея в малко селце. “Беше голям шок да напусна шумния Лондон, всички приятели и да се установя тук за неизвестно колко дълго време. Не разбирах какво всъщност ме удря, докато наистина не се прибрах”, споделя момчето. Това за него обаче бил единственият вариант, тъй като има финансови притеснения. Разочарованието му е още по-голямо, защото дълго чакано пътуване до Япония за участие в конференция е отменено.
Проф. Джаки Габ от Опън Юнивърсити, която изследва човешките отношения, смята, че семействата никога не са преживявали нещо подобно като сегашната карантина. По думите й те прекарват обикновено около два часа и половина заедно всеки ден. През останалото време са на работа, училище или пък се занимават самостоятелно с някакви интересуващи ги неща. Сега обаче са принудени да са заедно по 15-16 часа и то без да са в състояние да се отдават на някои любими занимания, които са свикнали да движат свободното им време като например да готвят заедно за Коледа или да отидат на почивка. Най-стресиращото е, че няма определена точка за изход, която в предишни събирания на фамилията в къщи, винаги е съществувала. Липсващата сигурност, че това скоро пак ще се случи, трупа стрес в отношенията, подчертава Габ. Освен това има притеснения относно работата, парите и липсата на съпътсваща грижа за децата в училище.
Затова е нормално човек да се опитва да се върне към някакви познати и сигурни жалони като родители, бивши партньори или дори родно място. Така си осигурява усещане за рестарт на тежката ситуация, в която е изпаднал.
Психологът д-р Каролин Шустър обаче предупреждава, че хората могат да изпитват липса на уединение, скука и изолация дори в семейството си, тъй като за всички нас, включително за децата, има загуба на стария начин на живот. Наблюдава се и промяна в общуването. Влизаме в ново цифрово съществуване, с много работещи и социализиращи се онлайн, които не е известно дали и след това отново ще полагат достатъчно усилия, за да се срещат и правят съвместни неща с други хора.
Според професор Габ самодоволството от съществуването в социалните медии по време на карантината може да окаже още по-голям психологически натиск върху семействата, ако нивата му станат твърде високи. “Не всички например прекарват в гигантската си кухня, но когато гледат непрекъснато как други споделят своя щастлив опит от готвене, неусетно и те започват да се надпреварват да хранят децата си, докато полудяват”, обяснява тя.
Домашният любимец
пръв помощник срещу стреса
Ограничителните мерки заради коронавируса родиха и един нов фактор за справяне със стреса – домашния любимец. Досега той бе смятан по-скоро за малко досадно задължение, тъй като непрекъснато се нуждае от обгрижвано. Но тъй като в повечето страни бе разрешено да се излиза само за храна и за рахождане на кучета по време на карантината, много хора видяха в това възможност за самотерапия. Дори тръгнаха закачки в социалните мрежи дали някой не може да помогне с домашен любимец за малка доза свобода.
Разходката с куче кара хората да се чувстват по-оправдани да бъдат навън, тъй като поведението ни е силно повлияно от социалния натиск да не правим това, казва доктор Пунит Шах от Университета в Бат. По думите му семейният любимец се е превърнал в една от най-видимите тактики за преодоляване на среса, тъй като изведнъж хората са установили, че навън са само лица, извършващи неотложни служебни задължения и разхождащи кучета.
Домашните любимци са станали ключово важни, както за хората, които живеят сами, така и за родителите, изпитващи чувство за вина, че не запълват достатъчно пълноценно времето на децата си. А се оказва, че те не са никак малко.
Директор на начално английско училище се принуди да изпрати съобщение до майките и бащите на своите ученици с молба да спрат да се опитват да бъдат супер герои. Това се наложи, след като получи много тревожни писма от родители, които признават, че не могат да се справят с онлайн уроците за дистанционно обучение на децата си. Директорът ги съветва да не стресират и да не се чувстват виновни през тези трудни за всички седмици, тъй като никой не очаква от тях да заместят учителите.