Лекари призовават да не се разпространяват данни за „нулево заразени“ с COVID-19, защото лесно може да се превърнат в изкупителни жертви за заразата
Нулев заразен с COVID-19 се оказа лаборантка на Института по вирусология в Ухан, Китай, гласи версия, цитирана от американския телевизионен канал Fox News. Девойката нарушила мерките за безопасност и заразила младия си съпруг, който пък след това отишъл на животинския пазар в Ухан за морски дарове, откъдето впоследствие тръгнала заразата.
Информацията известният тв канал има от свой източник в Ухан, запознат подробно с действията на китайското правителство и след като е видял съответните документи.
Според съобщения в медиите, животинският пазар на Ухан, обвинен в разпространение на вируса, всъщност никога не е продавал прилепи, за които се твърди, че са носители на COVID-19. Прехвърляйки вината върху него, Китай просто искаше да отклони вниманието от лабораторията, където се е случил провалът, сигурни са експертите.
„На този етап можем да твърдим, че този вирус произхожда от Ухан, Китай. В същото време Институтът по вирусология на Ухан е само на няколко километра от мястото, където се намира пазарът (на който, според официалните данни, коронавирусът се появи - б.р.), заяви държавният секретар на САЩ Майк Помпео, говорейки по телевизията.
Според Fox News лабораторията е създадена, за да "демонстрира равенството на Китай със САЩ или дори превъзходство в откриването и борбата с вирусите." В същото време самата поява на вируса не е следствие от разработването на биологични оръжия, но в резултат се оказа „най-скъпата операция за скриване на доказателства“ в историята.
Така е, защото дори след като органите на КНР разкриха появата на нов вирус сред местните граждани, те са крили информация за него 6 дни, твърди Fox News. През това време в града се проведоха многобройни мероприятия, посветени на предстоящата Лунна Нова година. Според вътрешни документи, на които се позовава Асошиейтед прес, повече от 3000 души са успели да се заразят през седмицата на мълчание.
„Ако бяха започнали да оперират 6 дни по-рано, тогава щеше да има много по-малко пациенти и медицинските заведения щяха да са достатъчни. Можехме да избегнем срива на медицинската система на Ухан", заяви Зо-Фън Джанг, епидемиолог от Калифорнийския университет.
Министерството на външните работи на Китай от своя страна отбеляза, че версията за изтичане на коронавирус от лаборатория в Ухан не е подкрепена от никакви доказателства. Те са убедени, че въпросът за произхода на вируса и неговите канали за предаване трябва да се изучава от учените.
В Русия наскоро стана известно, че първата диагноза за К-19 е поставена на мъж, завърнал се от Милано през февруари. Според акад. Александър Чучалин от Руската академия на науките и ръководител на катедрата по болнична терапия в университета „Пирогов", макар заразеният 40-годишен мъж да е диагностициран много бързо, той е успял да зарази семейството си, включително възрастните си майка и баща, които изкарали тежко болестта.
В същото време негов колега - Владимир Чуланов, ръководител на научно-консултативния клинично-диагностичен център на Централния изследователски институт по епидемиология, критикува лекарите, които разкриват информация за „нулеви пациенти“.
По думите му дискусията дали изолирането на т.нар. нулеви пациенти би помогнала, няма смисъл. Самата идея, че тези пациенти са открити, е доста съмнителна. Според него да се правят изводи и далечни прогнози от нулевите пациенти изглежда по-скоро като опит за отвличане на вниманието от основния въпрос за борбата срещу разпространението на коронавирус.
Вирусологът смята, че в момента има особена тенденция да се търсят виновни. А по мнението на лекари публикуването на данни кой всъщност е донесъл вируса в страната представлява сериозна заплаха за тези хора. Според психолог „нулевите пациенти“ могат да предизвикат гнева на обществеността. И това се случва по целия свят. Особена тенденция в отговор на заплахата да се намерят отговорни, е едно от обясненията. Но в ситуация с вирус това е почти невъзможно да се направи, защото вирусът е невидим. В този смисъл „нулевите пациенти“ са най-уязвими - всеки си мисли, всичко започнало от тях и заради тях, обясняват психолозите.
Според изследвания на руски психолози, през изминалия карантинен период изследванията отразяват увеличаване на враждебността към тези, които са се заразили с вируса. "Хората избягват възстановените си съседи и дори тези, които току-що са се запознали с тях. Не става дума за хора с азиатска външност. Просто "нулев пациент" е само върхът на айсберга", обяснява психолог и съветва медиите да внимават, когато публикуват подробна информация за нулевите пациенти.
„За учените те са важни, защото са отправна точка за разпространението на вируса. Но за обикновения човек това е абсолютно ненужна информация, дори злонамерена. Вирусът няма да се успокои поне още 2-3 месеца и през цялото това време хората ще имат нещо като игра - търсене на врага“, убедени са психолози.
По публикации на gazeta.ru