По-различни са тазгодишните кандидат-студентски консултации за прием в АМТИИ. Желаещите да учат в академията се изявяват онлайн, за да покажат уменията си.
От учебното заведение отчитат голям интерес от цяла България и предлагат на младите творци да се срещнат в интернет с преподавателите. Абитуриенти от поне 15 града избрали да се консултират виртуално за изпитите по графичен дизайн, фотография, поп и джаз пеене, класическо пеене, народно пеене и др.
Един от ентусиастите е ученик от Свиленград, който решил да изпълни пред екрана „Стара френска песен“ на Чайковски. Преподавателят по пиано доц. д-р Зорница Петрова е на мнение, че нивото на един музикант може да се оцени и по вайбър. Дори звукът да не е на висота, експертът може в една видео връзка да нанесе необходимите корекции и да изисква прилагането им с цел нещата да се подобрят.
Други желаещи да се включат в предизвикателството са абитуриенти от Пазарджик и Пловдив, от Смолянската езикова гимназия и Природо-математическата гимназия в Сливен. Те мечтаят да изучават музикална педагогика и джаз и поп пеене. За целта са провели виртуални уроци по солфеж с доц. д-р Милена Богданова. Различните музикално-слухови и музикално-теоретични упражнения са станали възможни чрез видео връзка в реално време.
Тези, копнеещи да изучават визуални изкуства в АМТИИ също са проявили активност в онлайн курсовете. Преподавателят по графика, рисуване и композиция проф. д-р Мъгърдич Касапян казва, че най-често кандидатите са имали въпроси, свързани с условията за прием в различните специалности и спецификите на изпитите. На пожелалите лична среща професорът е обещал в първия възможен момент да види работите им на живо.
Голям е бил интересът на кандидат-студентите и към търсената специалност „Графичен дизайн и фотография“, в която приемният бал традиционно е висок. Доц. д-р Александър Гьошев е обучавал 15 кандидати от София, Варна, Сливен и Пловдив, сред които възпитаници на хуманитарни и езикови гимназии. Сериозно препятствие за дизайнерите е осемчасовият специален изпит, който трябва да приключи с проект за плакат с размери 35Х50 см. Бъдещите кандидат-студенти са изпращали своите неща по вайбър, след което по телефона или онлайн във видео чат работите са били коментирани и коригирани.
Друга тачена специалност и тази година е „Дизайн на облеклото“, за която са се интересували кандидат-студенти от асеновградското училище "Кирил и Методий" и Сценични кадри в Пловдив. Те са провели разговори с доц. д-р Динка Якимова-Касабова. Тя поддържа контакт с училища по изкуствата от Бургас и Хасково, където подготовката е на ниво и АМТИИ очаква от тези градове нови студенти. За съжаление заради коронавируса е пропаднала презентация пред абитуриентите от професионалната гимназия по облекло „Ана Май“, но доц. Касабова е готова винаги да се срещне и да консултира безвъзмездно желаещи да учат приложни изкуства в академията.
Освен изброените специалности, за които може да се консултира онлайн, има и такива като "Хореогрфия", за които е необходима среща на живо. Във връзка със спецификите на танцовото изкуство, консултациите са преместени за 20 юни. Деканът на факултета проф. д-р Даниела Дженева потвърди, че четиридневният безплатен кандидатски курс за танцьорите се очаква да се проведе по традиция в залите в централната сграда на академията.
Ректорът на АМТИИ проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак работи с надеждата кандидат-студентските изпити, дори и в по-късни дати, да се проведат по утвърдения в годините начин. Тя е убедена, че с безплатните консултации преподавателите от академията са показали в кризисната ситуация уважение към бъдещите студенти и са ги поощрили в решението им да станат част от общността на висшето училище по изкуствата.