"Искам да поздравя лекарите от УМБАЛ „Св. Георги“ за добрата работа, която свършиха по ограничаването на потенциален взрив от COVID-19 в самата болница. Справиха се перфектно“.
Това заяви ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, който днес откри новата лаборатория в Пловдив.
Началникът на Националния оперативен щаб имаше предвид опасната ситуация отпреди дни, когато бяха установени няколко случая на лекари и медицински сестри с коронавирус.
Огнища на вътрешноболничната инфекция бяха открити в Клиниката по неврохирургия, Акушеро-гинекологичното отделение и Инфекциозната клиника, но благодарение на бързите мерки – мащабна дезинфекция и поставяне на медиците под карантина, заплахата бе овладяна.
Цялото пловдивско войнство начело с кмета Здравко Димитров, областния управител Дани Каназирева, Командирът на Съвместното командване на специалните сили ген. Явор Матеев, председателят на ОбС Александър Държиков и районните кметове посрещна ген. Мутафчийски край Инфекциозна клиника. Всички с чадъри в дъжда чакаха генерала.
Дойде и главният дарител на лабораторията – бизнесменът Георги Гергов. Новата сграда, построена и оборудвана с модерна апаратура само за дни, бе украсена с великденски яйца.
„По-добре не влизайте вътре. Вече имаме проби с вероятен коронавирус“, любезно предупредиха домакините.
След като официалната делегация разгледа апаратура и условията за работа, началникът на НОЩ излезе доволен и даде града за пример.
„Пловдив показа как, когато сме единни в България, сме еталон за това, което може да се случи. От една гола поляна да се направи прекрасна лаборатория, каквито има много малко в страната”, заяви той.
Ген. Мутафчийски подчерта, че подобни вирусни лаборатории ще бъдат все по-нужни, дори когато отмине COVID-19. “Човечеството винаги ще бъде изправено пред предизвикателства. В докладите на световните организации се сочи, че инфекциозните болести – нови вируси и мутирали стари, ще бъдат най-голямата заплаха за човечеството”, отбеляза той.
Генералът допълни, че на този етап България се справя с малко жертви, всички от които са свидни. “Вече имаме 18 референтни лаборатории, а в началото имаше само една.
Дай Боже да се намери бързо ваксина или надеждно лекарство. Основен акцент трябва да са медицинските ресурси – интензивните легла. Така постепенно, една по една, мерките могат да бъдат премахнати. След това, при изникването на нови огнища, да отреагираме”, заключи той.
“Пловдив е минал през много изпитания, ще преодолеем и тази пандемия, защото имаме дух, защото сме солидарни, защото си помагаме и сме единни”, категоричен беше кметът Здравко Димитров.
Той напомни, че за изграждането на лабораторията са се обединили всички политически сили в града, обществени организации и дарители.
Пловдивският митрополит благослови вискотехнологичното звено.
„Отечески и вседушевно моля Бог за всички вас, за целия наш народ, извършвайки освещаването на тази лаборатория, моята молитва е всички извършени проби да са отрицателни. Бог да пази България и нашия благочестив народ в здраве и благоденствие”, каза в словото си владиката.
Управителят на УМБАЛ "Св. Георги" проф. Карен Джамбазов съобщи, че при пълно натоварване лабораторията може да достигне 100-120 проби на ден, а ще започнем с 50-60.
“Дано не се налага да изследваме толкова много проби, но ако се наложи, ще се заемем сериозно“, подчерта той.
Досега в болница „Св. Георги“ са постъпили 720 хил. лв. дарения. Изграждането и оборудването на Лабораторията за коронавирус е струвало 307 000 лв. С други 230 000 лв. са закупени 3000 теста, което ще позволят безпроблемно тестуване в началото. От тях 500 ще отидат за контролни проби.
Тестовете ще стигнат за месец и половина, пресметна проф. Джамбазов.
След края на церемонията почти всички се втурнаха да се снимат с ген. Мутафчийски. Първи за фотосесиите се строиха Зико и Командирът на Съвместното командване на специалните сили ген. Явор Матеев.