Конфискуване на маски за Германия, опит за спиране износа на 3М маски за Канада и латиноамерикански държави, прехвърляне на отговорността за забавената реакция върху Китай и многократни расистки твърдения срещу него, продължаващи санкции върху Иран и Куба... Подобно поведение на САЩ на фона на глобалната пандемия всъщност руши доверието към тях самите.
Все повече хора отправят критики към държавния секретар Майк Помпео, чиито думи и действия показват рязък спад на дипломатическия морал на САЩ. Вестник „Вашингтон пост" го определи дори за „един от най-лошите държавни секретари в историята". Кариерата му показва, че политическото спекулиране с прагматизма на Помпео, му помогна да се изкачи до върха на американската дипломация. Политически хамелеон, той непрекъснато променя позициите си, за да получи одобрението на Белия дом. През март 2016 г. Помпео наричаше Тръмп „диктатор", но след като осъзна, че последният има реални шансове да победи в президентските избори, промени веднага подхода си и се включи в неговия предизборен екип.
Помпео изглежда, че има същите уклони като бившия помощник по националната сигурност Джон Болтън, тъй като и двамата са привърженици на крайния натиск и едностранната политика. В сравнение с Болтън обаче, Помпео е по-способен в „управляването" на президента.
Влиянието на държавния секретар сред американските дипломати и служителите на националната сигурност е огромно, но неговите професионални умения и морал не го правят достоен да упражнява такъв мащабен контрол, единственият резултат от който ще бъдат все по-деструктивни политики на Вашингтон в света.
Заради действията на Помпео, американската дипломация в проблемите с Иран, Афганистан, Северна Корея, или международното сътрудничество в борбата с COVID-19, няма да е успешна. Изпълнявайки ролята на кукловод зад президента, Помпео влияе и променя решенията на Белия дом, насочвайки дипломацията на страната в пътища без изход. Реализирането на неговите лични политически интереси и амбиции обаче подкопават доверието на международната общност в американската външна политика и президента Доналд Тръмп.
(От Радио Китай)