Пандемията и извънредното положение осуетиха за сега на мечтите Европейската столица на културата да се разгърне и Пловдив да се утвърди като един от водещите центрове на изкуствата на Стария континент.
Тези дни правилата на живота ги пише коронавирусът и никой не знае дали и кога ще бъдат разхлабени мерките за социална изолация, които парализираха тотално сцените под тепетата.
Неяснота цари около водещите инициативи за 2020 г.
Голяма въпросителна виси над Календара на културните събития, които Общината финансира с близо два милиона лева. Неяснота цари и около изпълнението на отворената програма „Наследството“, по която фондация „Пловдив 2019“ раздаде грантове за 1,36 млн. лв.
Местната власт вече подаде ръка на творците. Първата мярка бе да ги освободи от плащането на наем на помещенията, които са общинска собственост.
Днес пък „Пловдив 2019“ отвори Кризисен фонд, от който ще раздава безвъзмездна помощ от хиляда лева на бедстващи творци. Засега фондът разполага със 100 хил. лв. Фондацията прикани в благодеянието да се включат частни организатори, спонсори и меценати.
На този етап администрацията изчаква дали извънредното положение ще бъде удължено отвъд 13 май, след което дали и кога ще бъдат разрешени събиранията на открито и сценичните събития.
Това става ясно от писмените отговори на зам.-кмета по културата Пламен Панов до общинската съветничка от „Демократична България“ Веселина Александрова.
Той изтъква, че засега са отменени официално само три от събитията, заложени в Културния календар.
"По-голямата част от организаторите са заяви желание за преместване на проявата на по-късен етап, а други от тях имат възможност за реализирането им с частично отпадане на дейности", посочва сам.-кметът по културата.
Той допълва, че общината се е съобразила с трудностите на културните оператори и след края на извънредното положение ще подпише анекси към договорите с всеки от тях с нови времеви графици.
По програма "Наследството" все още не е подписан нито един договор със спечелилите финансиране участници. Администрацията е изпратила въпросник до организаторите и сега анализира ситуацията.
Панов смята, че организаторите няма да понесат щети, тъй като поначало при техните събития не се реализира печалба. По-скоро щетите ще се отразят върху взискателната пловдивска публика", смята той.
В писмото до културните оператори, които ще организират събития, общината им предлага три варианта за действие. Първият е прекратяване на договора по взаимно съгласие, след което те трябва да върнат преведените им авансово пари.
Втората опция е частично да реализират проекта си, а третата - да реализират изцяло планираните прояви.
Ако организаторите изберат един от последните два варианта, то те трябва да преустановят всички плащания по проекта до отпадане на извънредните мерки и официалното обявяване, че животът и здравето на гражданите.
"В противен случай при невъзможност за реализиране на проекта разходваните суми ще бъдат дължими за възстановяване," се посочва в писмото.
Добавено е уточнение за направените вече разходи по проекти, които няма да бъдат осъществени.
"При отчетите невъзстановимите разходи трябва да бъдат доказани със съответните документи, удостоверяващи, че получателят на финансиране е предприел всички законоустановени действия да си възвърне средстватау но това е невъзможно по обективни причини, уточнява зам.-кметът Панов.
В тези нерадстни дни културните отдели на общината и фондацията се опитват да повдигнат духа на пловдивските творци и публика.
На каналите във фейсбук се излъчват видеа някои от незабравимите спектакли на 2019 г.
Завърши експресно и дигитализацията на музеите и галериите и почти всички от тях могат да бъдат разгледани онлайн на адрес: http:/dgital.plovdiv.bg.