Великденската служба в Англия бе водена от кухнята на водещия свещеник
Състоянието на заразения с коронавирус британски премиер Борис Джонсън е било толкова критично, че не е успявал дори да държи мобилния си телефон. Това разкриват пред британските медии източници от лондонската болница „Сейнт Томас“, в която той прекара седем дни, три от които в реанимация. В неделя Джонсън бе изписан, но възстановяването му ще продължи в резиденцията Чекърс, където неговият кумир Уинстън Чърчил се е лекувал в продължение на два месеца след инсулт през 1953 г.
По съвет на лекуващия го екип премиерът няма да се върне веднага на работа. Той все още е много изтощен от преживяното, което представител на неговото семейство обобщи с изречението „Той възкръсна“.
Джонсън бе приет в болница на 5 април, 10 дни след като стана ясно, че се е заразил с коронавирус. Лекарите от „Сейнт Томас“ са били информирани четири дни по-рано, че вероятно ще трябва да го лекуват, тъй като се влошава. Затова, когато го виждат на 2 април вечерта да се включва в националната акция за ръкопляскане на медиците, борещи се със заразата, са доста изненадани.
Въпреки това планът за неговото лечение е задействан. Отцепени са коридори, по които да стигне до специално подготвена стая на 12-ия етаж. Лекарите са използвали сигурна компютърна система, коя да засекрети данните за състоянието му. До нея достъп са имали само малка група хора, които го лекуват, разказва вътрешен човек пред в. „Мейл он съндей“. Десет минути след приемането му той вече е бил поставен на кислород.
След по-малко от денонощие положението му обаче рязко се влошава и той е вкаран в реанимация. Бременната му годеница Кари Симъндс, която също е в самоизолация заради симптоми на коронавирус, получава обаждане от болницата.
Според приятели тя се е страхувала точно от такова позвъняване, но след това успява да се овладее. Изпраща му любовно послание и снимка от видеозон на бебето им за повдигане на духа. Много от министрите също му пишат съобщения, че се молят за него.
След няколкодневна борба за живота му Джонсън публикува в събота вечер съобщение, в което призна, че британската здравна система го е спасила и няма достатъчно думи, с които да изкаже благодарност за това, което британските медици правят за справяне с епидемията. Той вече прави малки крачки, но ще му трябва доста време за пълно възстановяване.
След новината за изписването му Кари Симъндс написа в туитър, че се чувства невероятна щастливка и признава, че наистина е имало моменти през последната седмица, които са били много мрачни. Съчувствам на всички, които се намират в подобно положение, и никога няма да мога да благодаря на британските лекари, бяхте страхотни, споделя премиерската годеница, която трябва да роди след два месеца.
В неделя за първи път от векове английските църкви останаха затворени на Великден, а водещият свещеник - архиепископът на Кентърбъри Джъстин Уелби, водеше традиционната празнична служба от кухнята си от двореца Ламбет и я предаваше онлайн чрез таблета си.
Кралица Елизабет II направи второ обръщение към нацията в рамките на седмица, което никога не се е случвало за 68 г. царуване. Този път тя пусна аудио послание в туитър на фона на горяща свещ, в което призова поданиците си да черпят кураж от великденската надежда.
Всички тези послания се правят на фона на непрекъснато увеличаване на смъртните случаи в страната от коронавирус, които надминаха 10 000 души, а се смята, че са доста повече, тъй като има забавяне на данните, идващи от старчески домове.