Виртуално Възкресение Христово ще отпразнуват тази година католиците в Раковски. В достолепния храм - „Пресвето Сърце Исусово“, свещениците Младен Плачков и Ивелин Генов служат при закрити врати в разгара на пандемията от коронавирус.
Богослуженията им излъчва във фейсбук сестра Елка Станева от ордена на Ордена на сестрите францисканки.
Пустеещата днес „Пресвето Сърце Исусово“ е най-голямата католическа църква в България. Точно преди година тук лично папа Франциск благослови миряните и даде първо причастие на 250 деца.
„Църквата не се притеснява, когато е затворена при епидемия или преследвана от властите. Църквата се притеснява, когато хората са безразлични към нея.
Когато църквата е преследвана, хората се обединяват, за да я защитят, а когато има безразличие – тях просто не ги интересува“, заяви пред 24plovdiv.bg отец Младен Плачков.
По неговите наблюдения хората в Раковски чинно изпълняват мерките за безопасност. По думите му за коронавируса все още се знае малко, затова населението трябва да се пази максимално от опасната зараза. „За наше добро и за доброто на хората е да не се събираме“, допълва свещеникът.
Литургиите се отслужват от свещениците заедно с монахините, тъй като храмът дели един двор с женския манастир и те са постоянно заедно.
В останалите часове „Пресвето Сърце Исусово“ е отворена. „Самите верующи намират време да влязат вътре, и се помолят“, обяснява отец Младен.
Какво е духовната поука от пандемията?
„Не знам - промълвява духовникът. - Първо се живее, след това се анализира и се пише“.
Той смята, че една от последиците на пандемията от COVID-19 ще бъде да се върнем към корените и да разберем, че всички сме едно цяло и всеки има отговорност за другия.
„Днес като че ли всеки се е отделил в някакъв си свой свят. Всеки е цар в дома си и никой не трябва да му се меси. Царува философията: „Ще си правя, каквото си искам“. Ние нямаме търпимост, уважение и загриженост едни към други. Този вирус ще ни накара да върнем лентата назад и да разберем, че всеки един носи отговорност за другия", надява се отецът.
По думите му отговорността към ближния не се изразява в това да му подхвърлиш къшей хляб, а да му подадеш ръка.
Социално-икономическата криза от блокиралия стопански живот удари и Раковски. Няколко предприятия са хлопнали кепенци и са разпуснали работниците си.
Един от големите шивашки цехове, който изнася продукция за Белгия, не работи, защото границите са затворени, а и в момента никой там не мисли за облекло и мода.
“Може би в големите градове кризата ще се усети по-силно, тъй като там и хората са по-нагъсто, и повече зависят от това, което има на пазара. При нас, в малките градчета и села, хората могат да си произведат нещичко. Могат да оцелеят, не знам колко дълго. В големия град животът е по-труден в такива ситуации“, обяснява Младен Плачков.
Църквата е увеличила броя на хората в нужда, на които доставя храна. Непрекъснато идват и дарители, които носят хранителни продукти за социалната кухня.
В условията на социална изолация едно от най-важните неща за католиците – изповедта, е невъзможна. Вярващите обаче следват указанието на папа Франциск: „Ако не можете да идете при свещеника, изповядайте греховете си пред Бог и след това при първа възможност идете при свещеника и се изповядайте“.
При това положение те получават т.нар. „опрощение на греховете при условие“.
Католическото градче пази светъл спомен от миналогодишната визита на светия отец. „Определено беше красив жест на папата да дойде да ни благослови - не само към католиците, но и към самата наша родина. За втори път папа посещава България.
Неговото послание гласеше, че най-ценният ресурс са хората. Те са съкровището и трябва да бъдат запазени. Оттам нататък материалните неща са по-малко значими“, заключава отец Младен Плачков.