Държавната агенция за закрила на детето /ДАЗД/ призовава за повишено внимание към спазването на етичните правила в интернет. Повод за апела на Агенцията е и предстоящия олекотен режим за учениците през следващите дни, уточняват от ДАЗД.
Извънредна обстановка позволи на децата да прекарват още по-голяма част от времето си в дигитална среда. Освен дистанционното обучение, сърфирането в интернет им предлага различни интересни занимания, виртуални посещения на музеи, както и възможност за контакт с близки и приятели в социалните мрежи, припомнят от ДАЗД. От агенцията обаче обръщат внимание на това, че когато детето ползва мрежата без контрол, то е изложено на редица заплахи, предава БТА.
Срещата му с фалшивите новини, фалшивите профили, както и кибертормоза могат да бъдат със сериозни последици за неговото развитие. Възрастните трябва да насочат децата как правилно да спазват нужната онлайн хигиена.
"Децата лесно могат да се подведат по привлекателни снимки и анимации или неустоими за тях предложения. Затова родителите, учителите и всички ние следва да им помогнем внимателно да отсяват вярната от невярната информация, особено за тези от тях, които прекарват повече от обикновено времето си в интернет" - коментира председателят на ДАЗД, д-р Елеонора Лилова, цитирана в съобщението.
От ДАЗД съобщават, че Националният център за безопасен интернет Safenet.bg разработи 30 минутен видеофилм, разкриващ рисковете в интернет пространството и начините за тяхното предотвратяване. Той обединява серия от 14 кратки анимирани видеоклипа, които могат да бъдат намерени на сайта на Националния център за безопасен интернет: https://www.safenet.bg/bg/materiali#%D0%B2%D0%
B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE
ДАЗД насърчава учителите да популяризират видеоматериалите сред децата, за да обсъдят на разбираем език с тях безопасността и отговорното им поведение в интернет.
Клиповете може да са част от дистанционната работа с учениците в часа на класа или в други часове, както и да са тема на разговор с родителите, привличайки вниманието към онлайн ежедневието на децата.
"Животът е твърде кратък - не го рискувай! Не се изгубвай в цифровия свят, сърфирай с умни очи в интернет. Лесно се става герой за един ден и дори за час, но децата не бива да се превръщат във фалшиви герои от фалшиви лайкове", напомня д-р Лилова.