През последните дни не спират нападките от Белия дом срещу Световната здравна организация (СЗО), като тя бива обвинявана, че е отправила погрешни препоръки към САЩ във връзка с епидемията от COVID-19. Оттам предупредиха също, че ще спрат американското финансиране за организацията.
В коментар за това, британският вестник „Гардиън" посочва, че на фона на сериозната ситуация с разпространението на болестта в САЩ, администрацията на президента Тръмп се опитва да прехвърли вината за своето бездействие и забавена реакция върху СЗО.
Обвиненията на Вашингтон срещу СЗО са безпочвени, тъй като още на 30 януари организацията обяви епидемията в Китай за „внезапен инцидент за световното публично здраве", с което сигнализира на останалите страни да се подготвят за разпространение на вируса. Това обаче бе омаловажено в САЩ, където обявиха извънредно положение едва 43 дни по-късно – на 13 март, коментира "Радио Китай".
Коментирайки обвиненията от страна на САЩ, на 8 март генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус посочи, че политизирането на епидемията е игра с огъня. Същия ден генералният секретар на ООН Антониу Гутериш също излезе със заявление, в което призовава различните страни да подкрепят работата на СЗО на фона на разрастващата се епидемия.
В интерес на истината трябва да се каже също, че твърдението на САЩ, че са най-големият донор на СЗО, не е съвсем коректно, тъй като до 29 февруари те не са платили 79% от вноската си към организацията за 2019 г. Освен това тези пари не са дарение, а международно задължение и заплахата, че то ще бъде спряно представлява политически натиск и поставяне на личните интереси на страната над тези на останалия свят.
Пренебрегването на многостранната система за управление и международните правила е често използвано средство от настоящата американска администрация в опитите ѝ да провежда своята външна политика, основана единствено на националните интереси. В сегашната ситуация обаче, на фона на разпространението на епидемията в Азия, Африка и Латинска Америка, много развиващи се страни се нуждаят спешно от външна помощ. САЩ забраняват износа на защитни маски и не изпълниха ангажимента си за предоставянето на помощ от 100 милиона долара помощ за други държави. В този контекст, заплахата, че ще спрат финансирането си за СЗО представлява опасен сигнал срещу международното сътрудничество в борбата с пандемията и ще наруши интересите на много страни, включително и на САЩ.
Самият Доналд Тръмп заяви, че „вирусът е враг, който не сме виждали до момента и битката с него ще е трудна". За спечелването ѝ обаче са нужни общи усилия, а не затваряне на вратите пред другите.