Хората вече осъзнават мерките срещу коронавируса и започнаха да се съобразяват
Според униформени в “Столипиново” ситуацията била трудна за овладяване
Кметът на Буковлък си купил мегафон и обикаля селото. Всеки 5-и търси начин да манипулира мерките на извънредното положение, казва Росен Русанов
“Нашите хора са уплашени. От едната страна стои страхът от коронавируса, от другата е възможността да останат без работа. В тази ситуация те стават все по-дисциплинирани.”
Това казва пред “24 часа” здравният медиатор в циганската махала на Чирпан Зейнеп Мирославова. Тя е и областен отговорник на здравните медиатори в област Стара Загора.
Подобно е заключението и на общинските кметове - ромските общности постепенно се дисциплинират и приемат противоепидемичните мерки заради опасността от COVID-19.
Според репортерско проучване на “24 часа” почти всички махали се контролират на входа и на изхода от полиция, за да се предотврати безцелното движение на хора, някъде кметовете въведоха вечерен час, раздадени са брошури, дезинфектанти, с нарушителите на карантината се занимава прокуратурата.
В махалата в Чирпан живеят над 2000 души, толкова са официално. Мнозина се върнаха от чужбина. “Чирпанските роми са предимно в Дания и в Ирландия. Берат нарциси и зеленчуци или гъби”, обясни кметът Ивайло Крачолов.
“Здравните медиатори в Чирпан сме двама - аз и Ташка Георгиева. Хората ни познават и ни имат доверие. През тези дни
обикаляме
къща по къща,
за да разясняваме мерките срещу коронавируса. Много в квартала са възрастни, нискообразовани или направо неграмотни, не разбират добре български и не гледат нашата телевизия - това ги прави рискови. На такива хора аз им говоря на турски, Ташка - на цигански.
Младите обаче не са така - навсякъде имат компютри и сега водят учебни занятия онлайн. Не се налага да носим разпечатани уроци и домашни. Много ни помагат и пасторите в квартала”, казва Зейнеп.
Циганската махала бе изолирана с помощта на полицията, затворени бяха малките магазинчета за храни, спрени бяха от движение каруците.
Първи мярката да изолира махала наложи кметът на Нова Загора Николай Грозев. Полицията изгради КПП пред кв. “Шести” още на 17 март, а здравни медиатори с мегафони на майчин език разясняват на хората да се пазят от коронавируса.
В Казанлък изолираха кв. “Кармен”, като използваха построената през 1980 г. ограда, която отделя махалата от централната улица към Стара Загора. Сега местните власти преградиха входовете ѝ, за да не се допускат хора без адресна регистрация.
Някои кметове въведоха и вечерен час. В Стара Загора той важи за кв. “Лозенец” от 20 часа вечер до 4 часа сутрин, а в Гълъбово - от 20 до 5 часа. В Мъглиж общината въведе вечерен час за всички, независимо от етнос и вероизповедание.
В кв. “Надежда” в Сливен бе обособен и изолатор за хора със съмнения за коронавирусна инфекция. Целта е да бъде улеснен достъпът на линейки -
улиците са
тесни и колите
минават трудно
В квартала 4-ма здравни медиатори всекидневно достигат лично до 500-600 човека. Тук има гъстонаселени улици, в някои къщи живеят по 8 души в стая и е много трудно хората да осъществят самоизолация.
В Сливен медиатори имат опит - през 2009 г. в “Надежда” пламна епидемия от морбили и споменът за нея кара мнозина да бъдат предпазливи.
Етническите махали на Пловдив са в двете крайности - в “Столипиново” органите на МВР използват полицейски кучета, за да приберат своенравните обитатели по къщите. А в Хаджи Хасан махала (известна като Аджисан) е достатъчно и устно предупреждение от униформените, за да не си показват носа навън.
В “Столипиново” ситуацията е най-трудна за овладяване, оплакаха се служители на реда. Полицейски коли обикалят непрекъснато. След като завият зад ъгъла обаче, хората пак се събират на тумби.
“Аз и колегите също обикаляме и убеждаваме жителите да се приберат. Напоследък имаме успех”, заяви общинският съветник от ДПС Али Байрам. По думите му просветните беседи започват да дават резултат. Големият проблем обаче остава физическото оцеляване на много от семействата, които не работят. Повечето се трудят на строежите и в сферата на услугите, които са спрели.
“Столипиново” преживя и най-голямото почистване - за 5 дни общинската фирма “Чистота” извози 400 тона боклуци от нерегламентирани сметища.
Другата крайност е в Аджисана, където населението се счита за далеч по-грамотно и възпитано.
“Редовно минават полицейските коли и ни казват да си стоим у дома. Днес започнаха да вият и сирени”, казва Хайри, който е излязъл да пуши на пейка.
Голямата болка
е, че няма да
започне сезонът
на сватбите,
който по традиция е през пролетта с шествия от празнуващи и с музика.
Кметът на Бургас Димитър Николов пусна дрон, който да мери температурата на обитателите на ромските квартали в града, бяха открити 5 човека. Засилено е полицейското присъствие в кв. “Победа”, а КПП-та са поставени по периферията му. Монтирани бяха мобилни чешми, тъй като много от обитателите нямат вода заради неплатени сметки. Прилага се и по-мащабна дезинфекция.
Кметът на Буковлък Росен Русанов още в началото на кризата сам си купил мегафон и обикаля по къщите.
“Около 300 души, основно роми, се прибраха от рискови държави, 10 дни никой не контролираше дали се спазват мерките на извънредното положение. Вече идва полицейска кола и по мегафон предупреждават хората да си стоят по къщите. Още се прибират. Защо ги пуснаха? Трябваше да се затвори държавата”, каза кметът Русанов. Преди да се намеси полицията, той
предупреждавал
от уредбата за
известяване
в кметството.
“Около 4000 са ромите в Буковлък, 20% от тях търсят начин да манипулират мерките”, обобщава Русанов. Притеснен е, че в кризата мнозина ще останат без доходи и ще опитат да ги набавят с престъпления.
Проблеми със спазването на карантината има в някои варненски общини. Вечерен час в Аврен бе въведен заради ромски купон по време на карантината. Според кмета Емануил Манолов това се наложило заради безконтролните партита, които ромите в селата правели всяка нощ. Преди дни пък 80 души от Синдел си спретнаха конски кушии.
Варненски роми обаче дават и добри примери. Доброволни отряди от техни младежи дезинфекцират по своя воля в Аспарухово на места, където живее концентрирано ромско население.
Идеолог на
акциите е
студентът Сали
Светославов, който със свои пари купил пръскачки за дезинфекция и инициира акцията с приятели. За втори път те са дезинфекцирали над 30 улици с над 2000 жители.
Медиатори учат жителите от двата квартала в Монтана - “Огоста” и “Кошарник”, да не се движат на групи.
Ромите се хвалят, че в Европа са се научили на ред и дисциплина и си помагат един на друг. Мъж носи всеки ден храна на негово близко семейство под карантина, върнали се от Франция.
От години над 500 самонастанили се цигани обитават вилната зона в местността Синан тепе край Ловеч. Малцина са се нанесли с разрешение на собствениците, повечето са узурпирали вилите. Тези дни
общността им
се жалвала с
писмо до НПО,
че заради ограничителните мерки не могат да слизат в града.
“Не може да им позволим, тъй като нямат адресни регистрации. Ако имаха, щяха да попълват декларация и да преминават през КПП, както всички хора”, каза шефът на полицията в Ловеч старши комисар Милен Маринов. Все пак бил постигнат компромис - техен представител да бъде допускан в града, за да пазарува най-необходимото.
Един от многолюдните цигански квартал в Ловешка област е в Луковит - “Изток” е известен като Голия връх. Преди седмица там бе организирана разяснителна кампания за ограничаване на заразата.
На подстъпите към ромския квартал на Пазарджик няма полицейски постове, няма и жандармерия. Според говорителя на полицията Мирослав Стоянов на този етап е преценено, че това не е необходимо. Въпреки това в квартала има засилено полицейско присъствие. Пред деня то не е така видимо, за да не се създава излишно напрежение, подчерта Стоянов.
От събота има КПП в Пещера заради трети заразен с коронавирус.