На 2 април на редовната си пресконференция говорителката на Министерството на външните работи на Китай Хуа Чунин разкритикува многократното клеветене на някои американски политици срещу Китай като заяви: „В момента като политици те трябва да поставят здравето и безопасността на народа над политиката. Неетично е да се използват при тази ситуация политически манипулации", предаде "Радио Китай".
В момента броят на потвърдените случаи на заразени с COVID-19 в САЩ достигна 210 000. Само за един ден починалите от болестта в страната са над 900 души. В критичния момент някои американски политици не съсредоточават силите си върху борбата с епидемията, а все още прехвърлят вината за неефективността в справянето със заразата върху Китай.
Неотдавна в отговор на журналист от CNN, вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс заяви: „Ако предоставените от Китай данни бяха пълни, ситуацията у нас щеше да бъде по-добра". В интервю пред журналист американският държавен секретар Помпео за пореден път обвини Китай в разпространение на „фалшива информация".
СЗО и съответните експерти са най-компетентни да дават оценка на предоставената от Китай информация за епидемията, а не политиците. На провелата се на 1 април пресконференция директорът на Програмата за извънредни ситуации на СЗО Майкъл Райън опроверга безпочвените нападки срещу Китай. Той заяви, че избухналата в някои райони епидемия не бива да се приписва на нежеланието за сътрудничество и непрозрачността.
Представителят на СЗО в Китай заяви, че на 31 декември организацията е получила неофициално съобщение от Китай за епидемията. На 1 януари СЗО свика заседание с участието на нейни представители от страната, регионалния офис и седалището в Женева. Преди 3 януари, когато китайската страна официално докладва за епидемията, СЗО създаде работна група за справяне със ситуацията.
Неотдавна американски политически новинарски сайт и сайтът „The Daily Beast" съобщиха, че според една секретна телеграма Белият дом е планирал заедно с някои ведомства да обвинят Китай в „прикриване на епидемията" и „създаване на пандемия". Белият дом планира чрез изтъкване на китайските пропуски да измести критиките от себе си, свързани с неефективността в превенцията на болестта.
От расистките манипулации до обвиняването на Китай в разпространение на нереална информация и очернянето на страната от някои американски политици, начинът на мислене, останал от времето на Студената война, непрекъснато подкопава международното сътрудничество в борбата с епидемията и здравето на американските граждани.
Борбата с епидемията е надпревара с времето. Американските политици трябва незабавно да прекратят нападките срещу Китай и да поставят здравето и безопасността на хората на първо място.