Нарастващото политическо напрежение буди безпокойства в Турция в момент, когато страната навлиза в критична седмица в борбата с коронавируса, пише днес турският в. "Карар", цитиран от БТА. Печатното издание прави този коментар по повод решението на министерството на вътрешните работи да блокира дарителски кампании, стартирани от ръководени от опозиционната Народнорепубликанска партия (НРП) общини в помощ на най-засегнатите от икономическите последици от епидемията от коронавируса.
"Какво толкова ще стане, ако общините събират дарения", пита в заглавие вестникът. Според "Карар" решението на министерството да забрани даренията за общините е предизвикало критики и въпроси дали си струва в подобни чувствителни дни да се предизвиква поляризация. Според мнозина тези спорове трябва да се оставят настрана и всички да се съсредоточат върху съвместната борба с коронавируса, отбелязва още изданието.
Опозиционният в. "Сьозджу" пък твърди, че забраната се отнася само до общините на НРП, но не и до тези на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР). Според вестника хората са проявили голям интерес към общинските дарителски кампании, особено в Анкара и Истанбул, където общините са оглавявани от НРП, но тези кампании били забранени, а банковите сметки блокирани. Редица общини на ПСР обаче, като тези в Газиантеп и Кония, също са открили дарителски кампании и никой не блокира техните сметки, твърди "Сьозджу".
Министерството на вътрешните работи обясни, че повод за мярката е неизпълнението от страна на някои общини на законови изисквания, според които те трябва да получат разрешение от съответните валийства за стартиране на дарителски кампании.
Междувременно обявената от президента Реджеп Тайип Ердоган кампания под надслов "Сами сме си достатъчни, Турция" продължава с "пълна газ", пише в. "Милят". Президентът уточни вчера, че средствата от нея ще се разпределят на нуждаещите се чрез фондациите за социално подпомагане и солидарност.
Според опозиционния "Сьозджу" обаче кампанията на управляващите за набиране на помощи се е превърнала в принуждаване. "Не може да има принудително дарение", пише в заглавие вестникът. Изданието посочва, че работещи в държавния сектор са призовавани да участват в кампанията с официални писма от различни институции, като в някои от случаите от дарителите се изисква дори да изпратят банкова разписка за направеното дарение. "Вместо правителството да помогне на народа, както е в другите държави, те събират дарения от народа", коментира "Сьозджу".