Държавна помощ по схемата 60/40 ще бъде отпускана за секторите на икономиката, чиито приходи са намалели с най-малко 20% поради напълно или частично преустановена работа вследствие на извънредното положение.
Около това се обедини тристранният съвет, в който освен правителството влизат синдикатите и работодателските организации. Финалният документ на постановлението трябва да бъде разписан днес, а в понеделник да се гласува от правителството.
Държавата seeотстъпи пред бизнеса и синдикатите, които в петък бяха категорични, че списъкът с браншове, които да бъдат подпомагани, е много ограничен. “Съгласихме се да разширим обхвата, за да запазим работниците”, каза премиерът Бойко Борисов.
Първоначално идеята е била до системата 60/40 да бъдат допуснати фирмите, чийто бизнес е намалял с 25% спрямо януари и февруари 2020 г. По идея на най-голямата работодателска организация - КРИБ, е било прието критерият за подпомагане да е намаляването на приходите с 20%, и то сравнено с март 2019 г.
Вицепремиерът Марияна Николова заяви, че има вече подкрепа от работодателските и синдикалните организации, като КРИБ и АИКБ са подкрепили само част от предложения проект на постановление на МС. БТПП пък е поискала
да бъде
направен анализ
след първия
месец на
прилагането
на мерките,
за да се анализира необходимостта от следващи стъпки.
Част от работодателите са настоявали парламентът да гласува промени в Закона за извънредното положение, където е определена схемата 60/40. Причината е, че много фирми ще отговарят на критериите за влизане в схемата за подпомагане, но на практика собствениците ще бъдат натоварени с по-сериозни финансови задължения, които в кризата са неизпълними. Три варианта са били предложени от КРИБ, които не са били приети. В схемата 60/40 държавата да поема заплатата в съотношение 80/20 или заплатите да се намалят, както вече подходила Испания, били част от исканията.
Според представителите на правителството това е постановление за извънредно положение и за определен период от време, затова трябва да започне да действа.
Всяко влизане
в парламента
ще забави
действието му
Спадът на приходите на бизнеса ще се изчислява на база сравнение с приходите по същото време на миналата година, казаха от КНСБ. За да го докажат, фирмите ще предоставят отчетите си от миналата година и данни за тази пред бюрата по труда.
Въпреки широкото отваряне на постановлението, така че практически да може да се подпомогне всяка фирма, към него остана и списък със сектори, подлежащи на компенсации. Той ще се отнася само за работодатели, спрели работа вследствие заповедта на здравното министерство, обясниха от Българската стопанска камара.
Създава се и публичен регистър на всички предприятия, които ще получат финансиране по схемата, който ще се поддържа от НОИ.
Като част от постановлението тристранният съвет подкрепи и друга възможност за подпомагане на бизнеса, предложена от КНСБ - тя е за работниците, които със заповед на работодателя са преминали на непълно работно време. В този случай отново ще важи критерият за спад на продажбите, като мярката предвижда
пропорционално
компенсиране
на работниците
според загубения от тях доход в резултат на намаленото работно време, но не повече от 60% от възнаграждението им. Подпомагането при въведено непълно работно време ще важи за всички сектори на икономиката.
Смятаме, че приетите предложения ще подпомогнат фирмите в тази трудна ситуация, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Работодателите отново са поставили въпроса и за осигуровките. Причината е, че те трябва да плащат пълният им размер. “Широко прокламираната подкрепа от 60% всъщност е едва 23%, а прекратилите дейност предприятия все едно няма да могат да се възползват от нея, тъй като им се поставят неизпълними за повечето от тях условия. Забранено им е да работят, поради което нямат приходи, а се очаква да платят оставащите реално 77%, за да получат от държавата работниците им 23% от нетния им доход. Подкрепата ще ползват само онези, които имат пари кеш, нямат ликвидни затруднения и следователно не се нуждаят особено от нея и по този начин обществените средства няма да се инвестират ефективно и ефикасно в запазването на човешките ресурси”, обясняват от Асоциацията на индустриалния капитал.
3 важни въпроса и 3 важни отговора за схемите
Кои сектори могат да се възползват от помощта?
Търговия на дребно, без търговията с автомобили и мотоциклети, с изключение на хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия; Търговия на дребно с лекарства и други фармацевтични стоки, търговия на дребно с медицински и ортопедични стоки; Търговия на дребно на открити щандове и пазари; Търговия на дребно извън търговски обекти
Друг пътнически сухопътен транспорт
Пътнически въздушен транспорт
Хотелиерство
Дейност на ресторанти и заведения за бързо обслужване
Дейност на питейни заведения
Прожектиране на филми
Туристическа агентска и операторска дейност;
Други дейности, свързани с пътувания и резервации
Организиране на конгреси и търговски изложения
Предучилищно образование (частен сектор)
Артистична и творческа дейност
Други дейности в областта на културата
Спортни и други дейности, свързани с развлечения и отдих
l Поддържане на добро физическо състояние.
Този списък обаче е само за браншове, при които се е наложило затваряне заради заповедите на здравния министър. Право на помощ имат и всички останали фирми с над 20% спад на приходите от продажби.
Какви документи ще бъдат нужни?
Работодателят трябва да си изтегли заявление за изплащане на компенсации от Агенцията по заетостта. И към него да приложи заповед за преустановяване на работа или непълно работно време. Ще трябва да представи и документи, които удостоверяват спад на приходите от продажбите. Освен това ще трябва да направи и списък на работниците, за които иска компенсация с трите имена и ЕГН. Както и декларация с IBAN.
Колко време ще се разглеждат документите?
Комисия от дирекция „Бюро по труда” ще ги проверява до 7 работни дни от подаване на заявлението. След като вземат решение, те трябва да информират работодателя до два дни.