Проф. Неделчо Цачев: Никога няма да забравя, че звъннах на проф. Йотов и му казах, че момчето няма да оживее
Проф. Асен Балтов: Около 3 ч. през нощта се обадих на проф. Мутафчийски и той дойде точно за 15 минути
Hяколко изтощени до краен предел лекари, сред които и шефът на Националния оперативен щаб генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски, след тежка животозастрашаваща операция излизат в коридора в 5 ч. сутринта на 17 септември 2009 г. Те са снимани точно след интервенцията на 24-годишния тогава Борис Коцев.
11 години по-късно този кадър обиколи всички социални мрежи за минути и предизвика истинско вълнение и възхищение у хората. Спасителите в бяло са проф. Венцислав Мутафчийски, до него е д-р Бъдаров от гръдна хирургия, срещу тях изправеният лекар е д-р Магаев - съдов хирург. Седналият на носилката, е анестезиологът проф. Николай Младенов, в момента шеф на реанимацията в "Токуда", а до него е проф. Асен Балтов, сега директор на "Пирогов", на когото му се вижда само кракът. На снимката липсва и един от първите лекари, който поема пациента - началникът на катедра "Ортопедия, травматология и реконструктивна хирургия" във ВМА
проф. Неделчо Цачев
Всъщност той заснема вдъхновяващия момент
Самата история зад този кадър обаче е разтърсваща.
Всичко започва сутринта ден по-рано, когато студентът по медицина в IV курс Борис Коцев е на упражнения по хирургия в Клиниката по детска хирургия на "Пирогов".
"Точно беше започнала учебната година и аз имах удоволствието да асистирам на операция - спомня си пред "168 часа" Борис Коцев. - След приключването отидох на работа и трябваше да занеса едни документи до клиника, намираща се до Математическата гимназия."
Това беше около 14 и нещо часа. Тръгнах с мотора си и от Сточна гара трябваше да отида към "Дондуков". Срещу мен се движеше бус, който идваше от бул. "Васил Левски" и се опита да направи ляв завой към "Дондуков". Видях, че ми отнема предимството. Опитах се да му мина от дясната страна, но е последвала катастрофа."
По показанията на очевидци става ясно, че момчето се удря в буса с мотора, след това тялото му изхвърча, поваля едно от черно-белите стълбчета на тротоара и накрая се спира в стълб на спирката на градския транспорт.
Незабавно е откаран в най-близката болница - ИСУЛ, където лекарите започват борба за живота му. Заради тежките травми търсят помощта на колегите си от ВМА, които веднага се отзовават.
С реанимобил хирург-травматологът проф. Неделчо Цачев и проф. Николай Младенов отиват да вземат пациента.
На място обаче му правят около 3-4 часа реанимация
"Това момче го поех аз и беше с кръвозагуба над 2 литра - споделя пред "168 часа" анестезиологът. - Приложихме т.нар. демидж контрол. Направих най-доброто за него на място за няколко часа. Ако не бях аз, то нямаше да оцелее."
Тогава Борис Цачев е в съзнание и до ден днешен си спомня как проф. Младенов и проф. Цачев са пристигнали да го спасят.
"Законодателството ни е такова, че за да ме преместят от ИСУЛ във ВМА, трябва да се откажа от лекарска помощ, като лично си подпиша документа - обяснява Борис. - Направих го и ме качиха в линейката. Затова си спомням и лекарите, които ме взеха."
Проф. Цачев звъни на няколко лекари, които да са в готовност и да чакат пациента във ВМА.